niedziela, 19 marca 2017

Nowa praca - i co dalej

blog o motywacji


Jest!!! Zadzwonili!! Powiedzieli tak chociaż cały czas zastanawiasz się jak to się stało, bo chyba kiepsko wypadłaś na rozmowie kwalifikacyjnej…  w końcu wymijająco odpowiedziałaś/eś na pytanie jak się widzisz za 5 lat w organizacji (no przecież nie powiesz, że chcesz być kierownikiem…)
Nadal nie wierzysz, ale tak, masz się stawić w poniedziałek na 7.00 do pracy!!!
Super!!! .... Ale co teraz?
Może jest to Twoja pierwsza praca, może miałaś/eś długą przerwę w zatrudnieniu, może jest to zupełnie nowe stanowisko pracy, może w ogóle boisz się zmiany, może… Tych „może” jest bardzo dużo, ja postaram się przedstawić Tobie informacje, które mogą Ci pomóc  łagodnie przejść etap adaptacji w nowym miejscu pracy.

  •      Na pierwszy dzień w pracy przygotuj się tak samo uważnie jak do rozmowy kwalifikacyjnej, nie spóźnij się, ubierz odpowiednio i schludnie do zajmowanego stanowiska;
  •      Słuchaj uważnie co mówią do Ciebie w Dziale Personalnym/Kadrach  zabierz wszystkie otrzymane dokumenty i zapamiętaj które są do oddania po wypełnieniu. Uważnie przeczytaj umowę itp. Przed podpisaniem, zadawaj pytania w razie wątpliwości ale lepiej jak tych pytań za dużo nie będzie;
  •       Zapamiętaj jak ma na imię i jak wygląda Twój bezpośredni przełożony J Słuchaj uważnie co ma do powiedzenia w trakcie instruktażu stanowiskowego, co powie na temat Twoich czynności zawodowych. Jeżeli czegoś nie rozumiesz – zapytaj się;
  •     Jedno z najważniejszych zadań pierwszego dnia to poznanie współpracowników.  Najpierw tych najbliższych, z bezpośredniego otoczenia, a potem dalszych. Najczęściej ktoś z przełożonych przedstawia nowego pracownika jego współpracownikom, jeśli jednak tego nie zrobi przedstaw się sam. Dowiedz się co te osoby robią, zapamiętaj ich imiona i nazwiska oraz funkcje i zajmowane stanowiska. Zapoznaj się też z strukturą organizacyjną firmy. Jednak spokojnie nie wszystko w tym pierwszym dniu, żebyś nie pomyliła imion i stanowisk;
  •      Pierwszy dzień to dobry moment na poznanie „topografii terenu”, czyli rozkładu budynku; gdzie są toalety, stołówka, czy np. pokój socjalny,  itd. To nie tylko ułatwia poruszanie się, ale wzmacnia również poczucie bezpieczeństwa – wiedząc gdzie znajdują się poszczególne pomieszczenia czujesz się pewniej i szybciej następuje proces integracji z firmą (szybciej poczujesz się jej częścią).
  •     W każdej firmie obowiązują pewne zasady, które wyznaczają nie tylko rytm dnia pracy, ale także organizują „życie” pracowników w godzinach pracy. Poznaj je i przestrzegaj!
  •      Nie zapomnij wziąć udział w obowiązkowych szkoleniach, np. z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy!
  •     Co najważniejsze, nie wymądrzaj się w pierwszym jak i kolejnym dniu pracy, nie próbuj zmieniać zastałej rzeczywistości  firmowej, nie krytykuj i nie pouczaj!




ZAPAMIĘTAJ 2 PODSTAWOWE ZASADY!

    1.    Warto uczyć się od bardziej doświadczonych kolegów.
  2. Często powodem utraty pracy nie jest brak umiejętności zawodowych lecz złe relacje z innymi ludźmi.


UWAGA
Umowa na okres próbny zawierana jest na czas nieprzekraczający 3 miesięcy, w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
Umowa na czas określony, lub łączny czas zawieranych kolejno umów na czas określony (maksymalnie trzy) nie może przekraczać 33 miesięcy.
Firma może również zaproponować Tobie umowę zlecenie, dzieło, umowę na zastępstwo – wszystko zależy od specyfiki pracy, którą masz wykonywać.



-----------    coś jeszcze    -----------------

W internecie można znaleźć strony na których pracownicy wyrażają swoje opinie o miejscu w którym pracują.
Fajny pomysł był – gdyż poszukującym pracy miał pomóc w podejmowaniu decyzji czy do danej firmy warto aplikować? Jednakże w ostateczności, miejsca te stały się placem wylewania żalów na pracodawcę w czasie ciężkim dla danego pracownika.
Sugeruje by opinie te dzielić przez pięć, zwracać uwagę na następujące sytuacje:
     1.      Ilość negatywnych opinii w danym odcinku czasowym – musiało wydarzyć się coś co spowodowało wybuch żalów, natomiast jeśli przez pewien czas był spokój to ozn. Że to tylko chwilowe zawirowania w danej firmie. Jeżeli negaty pojawiają się systematycznie to może oznaczać że Firma rzeczywiście ma złą renomę.
     2.      Pamiętajcie że wypowiadają się głównie rozżaleni pracownicy – Ci którym jest dobrze , tylko czytają. Zatem jeśli wiesz ile pracowników liczy sobie firma (np. 200) a ile jest negatywnych wpisów (np. 5) to sam sobie odpowiedz na pytanie czy ta Firma rzeczywiście jest tak żałosna?


Czy o czymś zapomniałam?

========================================================
     
     Uważasz że jest to wartościowy wpis? Udostępnij go dalej – będzie mi niezmiernie miło, gdy skorzysta z niego więcej osób


niedziela, 12 marca 2017

Czy jesteś osobą przedsiębiorczą?

rozwój zawodowy - motywacja



Co to jest w ogóle przedsiębiorczość? Z czym Wam się kojarzy?Napisz, co pierwsze przychodzi CI do głowy.
Przedsiębiorczość może być rozpatrywana w dwóch ujęciach:

W szerokim znaczeniu - człowiek przedsiębiorczy to taki, który jest gotów do podejmowania zadań, do rozpoczynania czegoś np. pracy, zabaw, pomocy itp. Przymiotnikiem "przedsiębiorczy" określa się ludzi aktywnych, rzutkich, energicznych, przejawiających inicjatywę.

Potocznie często mówi się, że przedsiębiorczość to praca na własny rachunek albo odnoszenie sukcesów w biznesie.

W węższym znaczeniu - "przedsiębiorczość" to cecha osobowości, a ściślej zespół cech warunkujących bycie dobrym przedsiębiorcą, czyli osiąganie sukcesów w organizowaniu i kierowaniu przedsiębiorstwami.
Czy jesteś osobą przedsiębiorczą, zgodnie z tym węższym ujęciem?
Istotne znaczenie w prowadzeniu własnego biznesu ma współzależność trzech cech indywidualnych człowieka:

Przedsiębiorczość – umiejętności techniczne – umiejętności menedżerskie

Im wyraźniejsze są wszystkie trzy obszary i im bardziej na siebie nachodzą tworząc obszar wspólny, tym większe jest prawdopodobieństwo sukcesu podejmowanej działalności gospodarczej.
Tak więc istotne znaczenie dla powodzenia działalności gospodarczej mają:
- przedsiębiorczość (czyli te cechy podane powyżej, ważne w samodzielnym działaniu)
np. inicjatywa, wytrwałość, pomysłowość, itd.,
- umiejętności techniczne (wiedza o dziedzinie biznesu, w której chcemy działać). Specjalistyczne, w zakresie których prowadzimy działalność jak np. tworzenie stron www, robienie zdjęć, szycie i projektowanie itp.
wiedza o produkcie, usłudze, rynku, kliencie, marketingu, finansach, sprzedaży, konkurencji, itd.,
- umiejętności menedżerskie (wiedza z zakresu organizacji i zarządzania firmą) np. znajomość przepisów prawnych i finansowych dotyczących m.in. rejestracji firmy, niezbędnych licencji itp., wiedza z zakresu organizacji produkcji, organizacji sprzedaży, kierowania ludźmi, dzielenia zadań, motywowania, ustalania zasad wynagradzania, itd..


Do założenia własnego biznesu niezbędny jest biznes plan i wsparcie specjalistów w tym obszarze. Polecam kontakt z najlepszymi:

Karolina Niedziela-Kasiarz, która prowadzi poradnie dietetyczną. Ma lekko nietypowe podejście do tematu i stara się przekonywać do niego innych ludzi. Prowadzi kursy dla studentów gdzie uczy ich jak poprowadzić swoją firmę w podobny sposób: jak prowadzić klientów, jak im pomagać i ich edukować. To wszystko na zasadzie warsztatów i studium przypadku. Tłumaczy im jakie błędy popełniła, żeby oni ich nie popełnili oraz tłumaczy im jak w ogóle zabrać się za otwieranie swojej działalność. Zaprasza na stronę: www.sundaysdiet.com/projekty/efektywnydietetyk
wydarzenia na fb (dwa terminy):

 =================================================================

Joanna Bogielczyk trener biznesu,coach rozwoju osobistego doradza jak rozwijać siebie i własną firmę. Przeprowadza osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie od wybrania kierunku działalności (pomaga określić mocne strony, talenty i pasje), poprzez formalności związane z rozpoczęciem własnej firmy, na działaniach marketingowych kończąc. Z Joanną stworzysz plan działań strategicznych oparty o szukanie klienta docelowego, zbudowanie własnej marki eksperta i przede wszystkim gwarantujący sprzedaż Twoich usług lub produktów.
================================================================

Sylwia Chrabałowska „Społeczność przedsiębiorczych ludzi (Moc kobiet)”. To Grupa pozytywnie motywująca do działania na drodze do sukcesu.
=> Dla wszystkich, którzy chcą dobrze żyć 
=> Którzy chcą działać - czy to na etacie, ruszając karierę z miejsca, czy w ramach swojego biznesu 
=> Również dla tych, którzy już prowadzą własną firmę i marzy im się osiągnięcie wyższego poziomu
=> Dla blogujących i planujących założenie bloga
Na grupie tej ważne jest dzielenie się wartościowymi informacjami, artykułami, wzajemna pomoc oraz przy okazji możliwość budowania autorytetu eksperta w swojej dziedzinie i autopromocji.
=================================================================
Bizliderki to nowa inicjatywa dla przedsiębiorczych kobiet, które wierzą, że mogą pracować dla siebie, ale może nie do końca wiedzą jak podejść do tematu. Zajmują się strategiami, mediami społecznościowymi, marketingiem I wszystkim innych co wiąże się z biznesem online.
Pokazują jak zmonetyzować swoją wiedzę, zarażać ludzi swoja pasją oraz doskonale łączyć prace, podróże I życie rodzinne.
====================================================================
Maja Grugel. Informator e-Przedsiębiorcy. W Informatorze e-Przedsiębiorcy uczą jak można zmonetyzować swoją wiedzę. Możesz zrobić świetny biznes online z tego kim jesteś i co wiesz, praktycznie bez wiedzy technicznej. Jeśli jesteś osobą z pasją lub wiedzą, której potrzebują inni ludzie to pokażą Tobie, jak ten potencjał wykorzystać. 
13/03/2017r. rozpoczynają się darmowe warsztaty online dla wszystkich zainteresowanych - http://informator-eprzedsiebiorcy.pl/warsztaty/


===================================================================================


A TY? Myślisz, że dasz radę poprowadzić własną działalność gospodarczą? A może nie wiesz, czy się do tego po prostu nadajesz?
Zapraszam do zweryfikowania siebie na podstawie króciutkiego testu samooceny z zakresu umiejętności przedsiębiorczych.

niedziela, 5 marca 2017

Może jakiś rozwój osobisty? Szkolenie?

szkolenia zawodowe


Jeżeli czytałaś/eś mojego pierwszego posta dotyczącego projektu: Nowa praca… to wiesz, że najważniejsze jest przeanalizowanie siebie oraz własnych umiejętności i doświadczenia zawodowego.
Przystępując do działania, które może trwać bardzo długo, należy dokonać pewnego bilansu, a przede wszystkim jasno i precyzyjnie określić cel, który chcemy osiągnąć – podjąć decyzję jakiej pracy szukasz. Należy również określić środki i metody jego realizacji. Jeżeli wiemy, czego chcemy, to już połowa sukcesu.


Zastanów się co potrafisz – nie tylko chodzi mi o czynności do tej pory wykonywane w pracy zawodowej ale na co dzień w domu, w czasie wolnym, bo lubisz;
Przeanalizuj rynek pracy, na którym chcesz szukać pracy – jakich ofert pracy jest najwięcej, czy posiadasz odpowiednie kwalifikacje i umiejętności? Jeśli nie, to czy nie lepiej zwiększyć swoje szansę na znalezienie pracy zdobywając je poprzez uczestnictwo w szkoleniu? W ten sposób dbasz o swój rozwój zawodowy.

Rozwój zawodowy wpisuje się w rozwój osobisty jednostki i często stanowi ważną składową funkcjonowania człowieka. Realizacja wszystkich potencjalnych możliwości wynika z naturalnego popędu do rozwoju, do wzrostu, do osiągnięcia swojej pełni.
Często też działania pozazawodowe przenikają pośrednio do sfery zawodowej i tym samym wzbogacają kompetencje człowieka o nową wiedzę, umiejętności oraz doświadczenia, niekoniecznie bezpośrednio związane z wykonywaną pracą, jednakże być może w którymś momencie pomocne w jej wykonywaniu.

Wielokrotnie pisałam już na temat rozwoju zawodowego i osobistego. Jedno jest pewne, warto wzbogacać swoją wiedzę i umiejętności o kwestie, które mogą nam się przydać w życiu, ale przede wszystkim pracy zawodowej. Dobrze jest te informacje również aktualizować, gdyż pewne obszary zmieniają się nieustannie wraz z zmianami rzeczywistości.
W jaki sposób możemy to zrobić? Na przykład dzięki szkoleniom.
Szkolenia możemy podzielić na różnorakie typy w zależności od formy oraz rodzaju umiejętności które chcemy rozwinąć czy jakie uprawnienia zdobyć.

Pod względem merytoryki szkoleń rozróżniamy:
- szkolenia zawodowe – czyli takie, dzięki którym wzbogacamy swoją wiedzę zawodową, kwalifikacje zawodowe ale też aktualizujemy lub zdobywamy nowe uprawnienia. Niezbędne do wykonywania pracy zawodowej.
- szkolenia z kompetencji miękkich – czyli tzw. Umiejętności interpersonalne w szerokim zakresie. Niezbędne do wykonywania jakiejkolwiek pracy zawodowej ale przede wszystkim w wszelkich kontaktach społecznych: w rodzinie, ze znajomymi, w sklepie czy np. na wywiadówce u dziecka w szkole ;) Umiejętności, te, np. negocjacji, autoprezentacji, przemówienia, pewność siebie czy perswazji można nabyć i „oszlifować” dzięki szkoleniom.

Ze względu na sposób organizacji szkoleń rozróżniamy:
- szkolenia zamknięte lub otwarte  – organizowane w ograniczonej grupie i sali wykładowej, prowadzone przez trenera/szkoleniowca. Realizowane są w konkretnym miejscu, do którego należy dojechać.
- szkolenia e-learningowe – realizowane przez internet, czyli można uczestniczyć w nich nie wychodząc z domu, przy komputerze, praktycznie o każdej porze. Rozróżniamy tutaj również tzw. Webinaria, czyli internetowe seminarium, prowadzone i realizowane za pomocą narzędzi webcast, które umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami.
- indywidualne – realizowane tylko dla jednej osoby, np. coaching, konsultacje
- grupowe – realizowane dla pewnej grupy osób, przeważnie od 8 do maksymalnie 20, w formie bezpośredniej lub learningowej.
Świat się zmienia, zmieniamy się również my. Wraz ze stałym postępem naukowo-technicznym rosną również wymagania wobec pracowników. Nie chodzi tu tylko o rozwój zawodowy ale przede wszystkim o rozwijanie umiejętności osobowościowych niezbędnych w relacjach międzyludzkich.


Kiedyś pisałam o szkoleniach i stronach z szkoleniami wartymi uwagi: Zapraszam!


==============================================
Uważasz że jest to wartościowy wpis? Udostępnij go dalej – będzie mi niezmiernie miło, gdy skorzysta z niego więcej osób