czwartek, 23 czerwca 2016

MARKA OSOBISTA

Podjęłam się napisania artykułu, głównie by wzbudzić konwersację czytelników na blogu – zgadzasz się czy nie zgadzasz tym co znajdziesz poniżej? Zostaw proszę komentarz.

Marka osobista co to jest?


Marka osobista czyli Jak Cię widzą tak Cię piszą

Szerokie ujęcie z ang. Personal branding, wg Wikipedii
   Strategia marketingowa inwestowania w budowanie reputacji i zwiększania swojej wartości na rynku pracy za pomocą specjalistów ds. wizerunku. Personal branding rozpowszechniony jest szczególnie w anglosaskiej tradycji biznesu i budowania wizerunku (zarządzanie osobą jako marką). Strategia personal branding stosowana jest przez osoby publiczne – polityków, dziennikarzy, aktorów, sportowców, ludzi nauki, menedżerów. W Stanach Zjednoczonych konsultanci wizerunkowi budujący reputację osób publicznych są nieodłączną częścią ich sukcesu. W Polsce zadania z zakresu personal branding realizowane są najczęściej przez wyspecjalizowane w działaniach na rzecz marketingu politycznego agencje PR.

Indywidualne ujęcie, osobiste
   Jak Cię widzą tak Cię piszą, jak się prezentujesz pracodawcy, czy wystawią Ci referencje? Co myśli o Tobie potencjalny klient?

  Cokolwiek przeczytasz i zrozumiesz z tego artykułu PAMIĘTAJ, że ważne jest ukazanie siebie, takim jakim jesteś a nie takim, jakim chcieliby Cię widzieć inni. 

    Ważne jest już samo ukazanie się światu, by inni widzieli, że taki potencjał chodzi po ziemi!

      Warto pomyśleć o sobie jako o marce to ostatnio bardzo popularne ujęcie.
Zazwyczaj mówi się o wypromowaniu posiadanej już marki, wypromowaniu samego siebie czyli o działaniach de facto marketingowych. Rzeczywiście, niekiedy można spotkać ludzi, którzy dokładnie wiedzą kim chcą być i co chcą robić, ludzi przekonanych o swojej wartości, pragnących tylko przebić się do szerszej świadomości społecznej. Są też ludzie, którzy odczuwają potrzebę przekonania samych siebie, udowodnienia sobie, że są specjalistami, że są marką, którą warto pochwalić się przed innymi. 

   Pomysłu na siebie, na swoją działalność zawodową, na życie najczęściej poszukują uczniowie kończący szkołę, studenci ostatnich lat, uczestnicy kursów specjalistycznych czy studiów podyplomowych. Nie potrafią dostrzec talentów, własnej wyjątkowości, co sprawia, że niezwykle ciężko jest im zaistnieć na rynku.      Innymi słowy, budowanie podstaw marki można określić, jako budowanie poczucia wartości i pewności siebie, a także celu zawodowego.

  O swoją markę powinni zatroszczyć się nie tylko pracujący na własny rachunek (przedsiębiorcy, freelancerzy), ale także osoby poszukujące pracy etatowej. Fachowiec, który potrafi udowodnić, że jest w stanie rozwiązać konkretne problemy w firmie, może liczyć na etat.

Budując swoja osobistą markę należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
– Kim jestem i do czego dążę?
– Co robię (jakie problemy rozwiązuję), a czego nie robię?
– Co mnie wyróżnia, jakie są moje cechy unikalne?
– Kto jest/będzie moim klientem/odbiorcą?

     W ten sposób formułujesz swoją misję życiową. To definicja Twoich ambicji i ról życiowych jakie chcesz pełnić. Misja życiowa nadaje sens wszelkim naszym działaniom, to przyczyna dla której wstajesz rano z łóżka.

     Następnym krokiem jest stworzenie wizji rozwoju. Każda szanująca się marka definiuje swój cel strategiczny i biznesowy, ma strategię rozwoju, strategię długo i krótkoterminową, a tutaj mówimy przecież o Twoim własnym rozwoju osobistym. Kim chcesz być za pięć, dziesięć czy piętnaście lat? Gdzie chcesz być? Jakimi ludźmi chcesz się otaczać? Twórz odważne i ambitne wizje, takie, które będą Cię motywowały do działania, na myśl o których będziesz się uśmiechać, takie do których warto dążyć.

    By zrealizować wizję należy opracować plan działania. Krok po kroku zastanów się co musisz jeszcze zrobić, czego nauczyć się by ten cel osiągnąć. Stawiaj sobie wyzwania, wychodź poza swoją strefę komfortu, wybieraj zadania wymagające, ale też łam konwencje, przetwarzaj i twórz nowe. Wszystko, co robisz i jak to robisz buduje Twoją markę osobistą.

    Postaraj się w tym wszystkim być sobą. nie udawaj nikogo innego. Masz w sobie talenty, predyspozycje i pasje, na których możesz zbudować porządną markę. Marka osobista to coś więcej niż wizerunek. Wizerunek można sztucznie stworzyć, ale jeśli nie będzie autentyczny, prędzej czy później runie. Jednakże obok tej marki osobistej wizerunek/wygląd zewnętrzny powinien iść w parze, tak jak i komunikacja werbalna.

   Czasami przy tworzeniu marki warto pomóc sobie dzięki specjalistom. W dzisiejszych czasach pomagają w tym również social media – skorzystaj z nich!
Jaki Twój wizerunek pokazuje Facebook czy Twitter? Jak wygląda Twój profil na GoldenLine lub LinkedIn? Pomyśl, że rekruter poszukujący pracownika na wymarzone dla Ciebie stanowisko w wymarzonej firmie sprawdza właśnie Twoje profile w social media... i co widzi? Na co zwróciłbyś szczególną uwagę? Czego byś nie rekomendował? Budując swoją markę osobistą masz jedyną i niepowtarzalną szansę być swoim własnym brand managerem i bohaterem marki jednocześnie.

UWAGA!!!
Ta część artykułu zawiera lokowanie produktu / osobistych marek!!

A o to przykłady osób/osobistych marek, które w ciągu kilku lat swojej działalności stały się znanymi i „fachowymi” markami. Ponadto same służą pomocą w rozwijaniu i zaistnieniu innym ludziom:
    
     1.     Jeśli jeszcze nie wiesz co chcesz robić, w czym jesteś dobry, jakie jest Twoje miejsce we wrzechświecie o nazwie – życie zawodowe – pomyśl o szkoleniach, spotkaniach z specjalistą który pomoże Ci to miejsce znaleźć. Na szkoleniu u ADA zmotywujesz się do działania, zdobędziesz ważne informacje dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi, tak ważne w przypadku prowadzenia firmy!

     2.     Jeżeli wiesz co chcesz robić, ale nie wiesz jak dojść do celu, albo stajesz w miejscu, gdziesz w drodze do niego - skorzystaj z fachowca np. coacha, który popracuje z Tobą i nad Tobą.  ASIA pomoże Ci także być jednocześnie efektywnym i mieć dobre relacje z pracownikami, doradzi jak nimi kierować, by zmotywowani i chętni podejmowali nowe wyzwania!
   
      3.     Jeżeli to co robisz – robisz świetnie ale nie wiesz jak to ubrać, by świat się o Tobie dowiedział – odwołaj się do fachowców, którzy zadbają o Twoją reklamę, Twój wizerunek medialny, skorzystaj z pomocy specjalisty np. osoby od reklamy, stworzenia wizytówki, skontaktuj się  z grafikiem – osobiście polecam: Wiki 
Stworzy dla Ciebie wizytówkę, logo, reklamę, stronę internetową a przede wszystkim wspomoże cennymi wskazówkami promowania siebie w internecie. Polecam!

    4.    Jeżeli robisz wszystko rewelacyjnie ale żałośnie wyglądasz… hmmm… tzn. robisz sobie kiepskie zdjęcia i umieszczasz je na social media – polecam skorzystanie z usług fachowego fotografa który wykona dla Ciebie profesjonalną sesję – Łukasz. Każdy chciałby mieć prawdziwe profesjonalne biznesowe zdjęcia, a właśnie Łukasz m.in. w tym jest bardzo dobry.Skorzystałam:
- wikipedia1 komentarz:

  1. Dla mnie kiedyś odkryciem było to, że jako pisarka, czy blogerka, jestem marką. Kiedyś to określenie kojarzyło mi się tylko z dużymi firmami. Ale myślę, że całkiem nieźle poradziłam sobie z wyrobieniem własnej, szczytowej marki :)

    OdpowiedzUsuń