Recenzje

"Życzę Ci samoakceptacji" - recenzja książki Grażyny Hanaf "Joachim"

recenzja książki Joachim

Dla Joachima, siedemnastolatka z Wrocławia, zbliżające się wakacje to osobista tragedia. Spędzi je w małym miasteczku. Na początku roku szkolnego nastolatek dokonał bowiem coming out’u i poinformował szkołę, jak również całą dzielnicę, w której mieszka, że jest gejem. Rodzice, aby odetchnąć od zamieszania, wyjeżdżają do Hiszpanii, zostawiając syna u swojej przyjaciółki w Bolesławcu (czytaj dalej...)


Czym jest sukces? Recenzja ze spotkania Świadomych Blogerek – listopad 2016r.twardo na ziemi


Denis Waitley, jeden z najpopularniejszych amerykańskich mówców motywacyjnych, cytuje często definicję sukcesu Ralpha Waldo Emersona: 

„Śmiać się często i mocno. Zyskać szacunek inteligentnych ludzi i uczucia dzieci. Zasłużyć na uznanie surowych krytyków i znieść zdradę fałszywych przyjaciół. Cieszyć się pięknem. Znajdować w innych to, co najlepsze. Czynić świat trochę lepszym przez zasłużoną pozycję społeczną lub pracę dobrze wykonaną. Wiedzieć, że choćby jeden człowiek lżej oddychał, bo żyłeś ty – to znaczy odnieść sukces".

==============================

Pomysły na prezenty dla kobiety

pomysł na prezent dla kobiety


Co raz bliżej święta… Robi się ciepło przy serduchu, uśmiech sam nieświadomie skrada się na naszą twarz… Spotkania z rodziną czy po prostu sam fakt słuchania świątecznych utworów. I ten nieodzowny moment świąt – obdarowywanie prezentami. Lubimy je dostawać ale ja uważam, że dawanie jest jeszcze lepsze. Uwielbiam patrzeć na reakcję osoby, która dostaje prezent, niecierpliwe odpakowywanie i ten moment – wyraz twarzy wskazujący, czy niespodzianka się udała! Uwielbiam sprawiać miłe niespodzianki, trafiać w gust osoby obdarowywanej, dlatego też staram się myśleć nad prezentami na długo przed świętami. Nie jest to łatwe, prawda? Czasami nawet parę miesięcy wcześniej nadstawiam uszy i słucham, czym dana osoba  się interesuje, co robi. Jeżeli jest to ktoś z rodziny, to nie ma z tym problemu, gdyż utrzymujemy pozytywne relacje i bardzo często ze sobą rozmawiamy. Bardzo szybko zatem wpadam na odpowiedni pomysł. (czytaj dalej)

============================================

Jak przetrwać 8 godzin w pracy z Żmiją - recenzja poradnika

rozwoj osobistyNieraz w komentarzach pod moimi postami pisaliście, że wielokrotnie zmienialiście pracę przez złe relacje w Firmie.
Dobre relacje w pracy to jeden z czynników, który powoduje że chce nam się pracować.  One sprawiają ze praca jest ciekawsza, przyjemniejsza ale i my jesteśmy produktywni. Odczuwamy komfort, bezpieczeństwo, dają większe szanse rozwoju.
Co zrobić, by nie zmieniać pracy, skoro ta praca w tej Firmie Ci się podoba tylko ta… no właśnie gdyby tej Żmiji nie było?

Jeśli:
- Żmija oczekuje raportu na teraz, natychmiast a Ty masz jeszcze kilka innych zadań ważnych do zrealizowania
- Szef awansował Żmije podczas gdy Ty długo na ten awans czekałaś/eś
- Żmija która prosisz o pomoc a której wcześniej wielokrotnie pomagałaś/eś odmawia gdyż twierdzi że ma wiele innych rzeczy do zrobienia
To ten poradnik jest dla Ciebie! (czytaj dalej)


======================================================================

Jak być sobą? Opowieść o Asertku - Recenzja

Dzisiaj przedstawiam Wam książkę: „Jak być sobą. Opowieść o Asertku”. Autor to rewelacyjna Pani Psycholog Joanna Rajang, która w przystępnym praktycznym ujęciu przedstawia złożoność psychologicznego zagadnienia społecznego. 
Jest to bajka, która w bardzo prosty sposób, dzięki opowieści tłumaczy relacje międzyludzkie, pomaga poszukiwać swojego miejsca wśród ludzi, umożliwia rozumienie własnych i cudzych motywów postępowania, skłania do poszukiwania skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z trudnościami.Jak sama nazwa głównego bohatera wskazuje, że mowa jest o asertywności, czyli posiadaniu i wyrażaniu własnego zdania oraz bezpośrednim wyrażaniu emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych.

Bohaterami  książki są lalki w Teatrze Bardziej Prawdziwym.  Głównym bohaterem jest lalkaNiewiadomek, który zakładając różne maski i przez to przeżywając różne czasami dziwne i przykre relacje z innymi lalkami na gruncie zawodowym, w końcu trafia na właściwą.
Asertek nie zawsze był Asertkiem. Wiele lat próbował różnych sposobów działania, zmieniał swoje przekonania, uświadamiał sobie złożoność świata.

Zaczął od maski, w której narzucano mu inne role i zadania, niż na co dzień wykonywał, zadania w których nie czuł się dobrze ale nie umiał odmówić, po maskę agresywną i dominującą, nie biorącą pod uwagę innych uczuć i relacji społecznych. Przyjął postawę dużej pewności siebie nie licząc się z uczuciami innych, co jednak również nie okazało się odpowiednie. W ostateczności  założył nową maskę i snuł w niej intrygi, działał przebiegle i kretywnie ale bardzo wyrafinowanie. Tu niestety zabrakło mu wrażliwości na uczucia i potrzeby innych (humanioli). Realizując swoje cele, niszczył relacje z innymi lalkami.

Tak próbując i poszukując odpowiedniej postawy dla siebie w świecie trafił na tą właściwą, idealną. Maskę, która zawierała dużo ilość Humanioli ale i energoły (inicjatywa do poszukiwania różnych sposobów działania)  i wynikcelu (kieruje tą właściwą energię na realizacje celów i osiąganie pożądanych efektów).
Chcesz dowiedzieć się jakie maski zakładał? Przeczytaj 

Garść cytatów:
- nasza dbałość o siebie przynosi korzyść zarówno nam samym, jak i osobom, które są wokół nas
- Twoje zachowania wywołują określone reakcje u innych ludzi, dopasowane do Twoich własnych zachowań
- Twoje zachowania nawykowe muszą się zmieniać, bo zmienia się wszystko co Cię otacza
- Nawet najskuteczniejsze zachowanie, w którym pomijasz drugiego człowieka z czasem uczyni Cię samotnym
Różnorodne sytuacje w życiu prowokują nas do poszukiwania najlepszych sposobów postępowania. Prawdopodobnie Ty również na co dzień próbujesz, podejmujesz decyzje. (…)Każdy z nas może zdecydować sam czy wybiera zachowanie sprzyjające przyjaznej relacji z innymi czy też nie. A Ty co wybierasz?

Nie jest to żadna pozycja pisana językiem naukowym – bardzo przystępna, łatwo się czyta i daje dużo do myślenia – Polecam!
Można ja kupić w sklepie Personel System


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Z cyklu - gdzie warto się wybrać (ładowanie baterii cd.)


W ostatni weekend przyjechali do mnie synowie mojej siostry - w końcu mają wakacje to chociaż do ciotki na weekend przyjadą. NO i dylemat - gdzie ich zabrać by się nie nudzili? Mieszkamy w bloku więc nie ma ogrodu i podwórka do biegania a pogoda była kiepska. Wybór padł na Muzeum Ściśle Tajne w Tryszczynie oraz Exploseum, z przerwami na szukanie skarbów w pobliskich lasach.
rozwoj osobisty

Rzecz dzieje się w Bydgoszczy.
Jeżeli jeszcze nie byliście w tych miejscach to polecam gorąco! Wybraliśmy się w następującym składzie: 2 osoby dorosłe, 12latek, 10latek i 4latek i muszę Wam powiedzieć że mimo różnicy wiekowej nikt się nie nudził.

Muzeum Ściśle Tajne - miejsce Tryszczyn za sklepem DINO. Jest to muzeum powstałe z schronu atomowego, wybudowanego w 1958 roku.

motywacja

rozwoj zawodowy

motywacja

realizacja celow

Włączanie zasilania, łączenie telefonicznie wysyłanie historycznych esemesów to tylko niektóre atrakcje podczas pobytu w muzeum – dla wszystkich milusińskich i dorosłych. Jest możliwość wzięcia udziału w tzw. grze escape room. 
motywacja

Można obejrzeć i powspominać, jakie sprzęty funkcjonowały jeszcze kilkadziesiąt lat temu. 

Pamiętaj, by wcześniej zadzwonić i zgłosić swoje przybycie, gdyż zwiedzanie z Przewodnikiem zaczyna się zawsze o pełnej godzinie.

EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Pierwotnie, była to fabryka, przeznaczona do zadań militarnych III Rzeszy produkując m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim. 
realizacja celow

realizacja celow

rozwoj osobisty


Exploseum to kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy, w której można poznać historię np. Alfreda Nobla – wynalazcy prochu oraz dlaczego co roku przyznawana jest Nagroda Nobla, różne bronie wojenne poczynając od taranu a kończąc na bombie atomowej, oraz etapy produkcji nitrogliceryny, warunki życia  ok. 40 tys. Przymusowych robotników, jeńców wojennych. Linia produkcyjna strefy produkcji nitrogliceryny.
realizacja celow


To muzeum interaktywne, można obejrzeć, dotknąć, posłuchać. Na mnie wielkie wrażenie wywarło kino, które powstało z jednej z hal produkcyjnych. Niestety wyświetlany był przerażający film – wybuch bomby atomowej siejący niesamowite zniszczenia.

Czas zwiedzania to minimum 2 godziny więc warto wybrać się tam przed 15.30 gdyż w sezonie letnim zamykają o 17.00.

rozwoj zawodowy

W Bydgoszczy jest wiele miejsc wartych uwagi, miejsc rewelacyjnych do spędzania czasu z rodziną, może kiedyś przedstawię Wam jeszcze coś? 

-------------------------------------------------------------------------------------------
Nie bój się zmian

Recenzja książki - poradnika dla każdego

zmiana w zyciu


„Gdy góra lodowa topnieje”
John Kotter, Holger Rathgeber, Peter Mueller

„Odkąd pingwiny sięgały pamięcią, zawsze mieszkały na tej właśnie górze lodowej. "To nasz dom” - powiedziałyby Ci, gdybyś kiedykolwiek odnalazł drogę do ich świata z lodu i śniegu. Powiedziałyby również: "To zawsze będzie nasz dom”. To wydawałoby się całkiem logiczne z ich punktu widzenia. A jednak pewnego dnia coś się zmieniło - mały pingwin dostrzegł, że ten świat stopniowo ulega zagładzie. Innym mieszkańcom góry ta perspektywa wydawała się tak nieprawdopodobna, że odrzucili tę niepokojącą wiadomość. Zmiana? Nie ma takiej możliwości!
Ta opowieść nie jest zwykłą historyjką. To Twoja mantra i Twój kodeks. Przy użyciu przystępnej narracji, która przemawia do wszystkich bez względu na wiek, autorzy opowiadają o poważnych i niełatwych sprawach. Wprowadzanie procesu zmian, zarówno w Twoim życiu osobistym, jak i dużej organizacji, to zawsze trudny i wymagający proces. Potrzeba do niego odwagi i siły woli. Niesie on też za sobą ryzyko. Historia o pingwinach, które znalazły się w obliczu wielkiej transformacji, pobudzi Cię do refleksji i zaoferuje potężną dawkę motywacji w erze zmian”.


Poradnik dla każdego, nie tylko menadżera, a o to krótka charakterystyka:
-         Na przykładzie kilku pingwinów zostały opisane reakcje ludzkie na zmiany
-         Charakterystyka Pingwinów – bohaterów jest odzwierciedleniem różnych osobowości i postaw, które spotykam wśród nas, w grupie społecznej – zawodowej lub prywatnej
-         Możesz znaleźć odpowiedź – czy warto bać się zmian? lub
-         Którym pingwinem jesteś w życiu?
-         Jak zareagować na zmianę w życiu, np. utrata pracy, ciąża, awans, nowe obowiązki...
-         Jak wprowadzać zmiany w każdych okolicznościach
-         Zmiana to postęp, zmiana sprawia że idziesz do przodu, że motywujesz się do działania
-         Jest to książka biznesowa dotycząca wprowadzania zmian w organizacji w taki sposób, by osiągnąć sukces
-         Na pewno warto przeczytać  i zmienić swój światopogląd na zmianę!

„Gdy góra lodowa topnieje” to książka bardzo krótka, pisana przystępnym językiem o rzeczach, sytuacjach,  które napotykamy w naszym życiu. Zmiana bowiem to stan, towarzyszący nam na każdym kroku, jednakże czasami jest mała, rzadko przez nas zauważana, jak np. zmiana koloru włosów, ale może być duża, wprowadzająca zamęt i brak stabilizacji. I właśnie zmiana burząca równowagę jest przeważnie przez nas odpychana, co jest czasami błędem. Warto bowiem podjąć to wyzwanie, iść dalej niż tkwić w stagnacji i czuć się coraz bardziej zrezygnowanym. Nie dopuść do pytania: „Czego tak naprawdę chcę? Czy jeszcze czegoś oczekuje?”.
Lepiej powiedz: spróbowałam/em i nie żałuję tego…, teraz wiem, że mogę więcej, mogę inaczej…, następnym razem zrobię to tak…


Jak wprowadzić zmiany? Zasada ośmiu kroków wg. Johna Kotlera:

Przygotuj teren
1.     Pomóż innym dostrzec potrzebę zmian oraz
2.     Zorganizuj odpowiedni zespół kierujący
Zdecyduj co robić
3.     Opracuj wizję i strategię zmian
Zapoczątkuj działania
4.     Przekaż wizję i zdobądź poparcie
5.     Zmobilizuj wszystkich do działania
6.     Osiągaj krótkookresowe sukcesy
7.     Nie spoczywaj na laurach!
Utrwal wyniki
8.     Stwórz nową kulturę

wprowadzania zmian w zyciuPrzeczytaj, przemyśl, wdrażaj!
------------------------------------------------------------------------------------------------
Ładowanie baterii - Wakacje 2016

Tym razem u urlopie, czyli najlepszym sposobie na ładowanie baterii do codziennego funkcjonowania :) :)

Gdziekolwiek nie pracujemy lub nawet gdy nie pracujemy, przychodzi taki moment gdy ma się wszystkiego dość. Zmęczenie, apatia, zrezygnowanie. Aby nie zamieniło się to w wypalenie zawodowe czy depresję, warto pomyśleć o sobie. Ja na to mówię: Ładowanie baterii.

Czasami wystarczy zmiana środowiska, klimatu, wyjazd w głuszę bez ludzi, znajomości – lub wręcz odwrotnie wyjazd z przyjaciółmi lub rodziną, z osobami w towarzystwie których czujemy się swobodnie i dobrze.

Czasami wystarczy tylko weekend ale jeśli mamy przed sobą perspektywę urlopu – skorzystajmy z niej.
Dobrze jest ten wyjazd zaplanować gdzie, za ile i co tam będziemy robić ale na spokojnie nie planować 24h na dobę lecz kilka godzin. Pozostały czas poświęcić na słodkie nic nie robienie.
Ja właśnie z rodzina skończyłam dwutygodniowe ładowanie baterii i wypoczęta, szczęśliwa, z wspomnieniami w głowie i na zdjęciach wracam do codzienności.
Chciałabym Wam przedstawić miejsce, gdzie spędziliśmy tydzień urlopu, jako propozycję z której również możecie skorzystać.
W tym roku wybraliśmy się na Kaszuby. Całą rodziną kochamy morze ale zdecydowaliśmy się tym razem na pobyt nad jeziorem (ze względu na syna który uwielbia kąpać się w wodzie jednak ostatnio często chorował, a woda w jeziorze jest zdecydowanie cieplejsza niż w morzu) z możliwością dojazdu nad morze ze względu na odległość.
Ponieważ co roku to ja szukam miejsca na urlop w tym roku rolę tą powierzyłam mężowi – i muszę przyznać że miejsce zalazł rewelacyjne!
Zdecydowaliśmy się na Hotel Medical SPA Adler w Stężycach. Miejsce urokliwe, w lesie, nad jeziorem, z własną prywatną plażą, oczywiście znalazłam w nim również minusy, ale o tym za chwilę.
rozwoj zawodowy

motywowanie siebie

Jest to kompleks domków, pokoi i apartamentów hotelowych, myślę że miejsce idealne dla rodzin z dziećmi jak i par w różnym wieku. Pokoje rewelacyjne, przestrzenne. Wykupiliśmy pobyt z wyżywieniem: śniadania i kolacje w formie szwedzkiego stołu, obiady – I danie 2 zupy do wyboru, II danie podana porcja na talerzu ale jedzenia bardzo smaczne.
Na terenie ośrodka mieści się plac zabaw zewnętrzny, siłownia zewnętrzna, boisko do gry np. w siatkówkę, miejsce na ognisko, własny pomost, wypożyczalnia rowerów do jazdy w terenie jak i rowerów wodnych, kajaków, czy łódki elektrycznej. Jest również możliwość wykupienia pozwolenia na łowienie ryb. Ponadto w hotelu mieści się strefa SPA – sauny, jacuzzi, sala do ćwiczeń z piłkami i gabinet masażu, sala zabaw dla dzieci, restauracja.
chec do dzialania

motywacja

motywacja

Minusy według mnie - ale dla kogoś może plusy pobytu:
- brak internetu – dostęp tylko w restauracji
- dojazd do hotelu kiepską wąską drogą
- oferowane animacje dla dzieci okazały się prowizoryczną salą zabaw urządzoną w Sali konferencyjnej a animatorem była licealistka, która po prostu siedziała w tej Sali.
- hotel na stronie oferuje animacje i imprezy wieczorne dla rodzin – podczas tygodniowego pobytu tylko raz byliśmy świadkami takiej imprezy i to dla grupy zorganizowanej.
- w piątek było zorganizowane ognisko – jednak brakowało informacji o tym np. przy recepcji. Ważne – weź ze sobą własne kiełbaski.
- strefa SPA czynna tylko od godz. 19.00. Brak basenu.
Na miejscu jest zatem co robić, ale co najważniejsze dla nas – wszędzie było blisko (jeśli ma się samochód). Osobiście podczas tygodniowego pobytu odwiedziliśmy jeszcze kilka innych miejscowości i miejsc, wybieranych celowo pod naszego 4letnigo syna. Dobrze przed wyjazdem zapoznać się z kalendarzem imprez na Kaszubach – my załapaliśmy się np. na tzw. Truskawkobranie w Złotej Górze oraz piknik w Siemirowicach, bardzo ciekawe imprezy regionalne.

motywacja

motywacja

rozwoj osobisty

rozwoj

   Ponadto odwiedziliśmy:

     1.     Wieżę widokową w Wieżycy oddaloną od Stężycy w odległości 13 km, Mieści się na to najwyższym wzniesieniu nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim (328,6 m n.p.m). Porośnięta 150-letnim lasem bukowym objęta jest ochroną rezerwatową. Metalowa 35-metrowa (182 stopnie) wieża widokowa wznosi się na szczycie od 1997 roku. Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Do wieży dostaliśmy się od strony parkingu po 15 minutowym spacerze przez piękny las.
   
wypalenie zawodowe


widok z wieży widokowej


     2.     Park Miniatur i Gigantów w Strysza Budzie. To przede wszystkim atrakcje dla dzieci. Na terenie Parku Miniatur znajduje się również: Gabinet śmiechu, Bajkowa kraina, Mini Zoo, Zamek strachu, a także plac zabaw oraz punkt Gastronomiczny. Niedaleko od Parku Miniatur, ok. 15 min spacerem znajduje się Park Gigantów. Tutaj można podziwiać gigantyczne owady, ptaki, ogromne przedmioty, samolot Tupolew czy Monster Truck. W pobliżu również znajduje się plac zabaw oraz Punkt Gastronomiczny. Spokojnie z dziećmi w obydwu miejscach można spędzić cały dzień. Strysza Buda jest oddalona od Stężycy o 18 km.
       
blog o rozwoju zawodowym

rozwoj osobisty

cele zawodowe

celezawodowe


rozwoj zawodowy    3.     Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Coś dla miłośników Parowozów. Muzeum Kolejnictwa posiada najliczniejszą ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Można tutaj obejrzeć eksponaty i zaobserwować zmiany w produkcji pojazdów szynowych, a także zapoznać się z multimedialnymi środkami przekazu. Mój syn był zachwycony gdyż mógł udawać, że prowadzi prawdziwy parowóz i ładować węgiel do pieca. Kościerzyna jest oddalona o 15 km od Stężycy.
  
    4.     Muzeum Ziemi Kaszubskiej w Kartuzach – Bardzo pasjonujące miejsce dla małych i dużych zwiedzających. Udało nam się podłączyć pod grupę z przewodnikiem, dzięki temu przechodząc przez 7 sal wystawowych poznaliśmy pasjonujące informacje o dawnym życiu codziennym Kaszubów, regionalnych instrumentach muzycznych, wytwory sztuki ludowej oraz posłuchać oryginalnej piosenki o „Kaszebszcze note”. Kartuzy mieszczą się w odległości 15 km od Stężycy.
Historia Muzeum Kaszubskiego związana jest z osobą jego twórcy i pierwszego kustosza – Franciszka Tredera oraz jego pasja kolekcjonerską i naukowo-badawczą.


Kaszuby


     5.     Kościół w Kartuzach
Kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach to najlepiej zachowany kościół zakonu kartuzów na ziemiach polskich.  Klasztor o pięknej nazwie "Raj Maryi" był miejscem życia zakonnego kartuzów, wybudowany w latach 1383-1405.
Charakterystyczne dla niego to oryginalny dach w kształcie trumny
i hełm wieży barokowy z 1731-1733.
Na ścianie zewnętrznej kościoła zachował się stary zegar słoneczny, na którym nadal widoczna jest słynna kartuska maksyma: Memento mori, czyli: Pamiętaj, że umrzesz.  Środkowe, kwadratowe pole empory zajmuje tarcza jednowskazówkowego zegara. Na końcu jego wahadła umieszczona jest postać anioła z kosą, kołysząca się tuż nad głównym wejściem do kościoła. Obserwowanie miarowo bujającego się i tykającego anioła robi wstrząsające wrażenie.

Kaszuby

kartuzy


     6.     A także Gdańsk – myślę , że Gdańska nie muszę pisywać. Ze Stężycy do Gdańska, a dokładnie na ulicę Seredyńskiego (Długie Ogrody) jechaliśmy 1h 10 min. Z parkingu 10 min spacerkiem na ul. Długą. Po ponad godzinnym wieczornym spacerze nad Motławą, odwiedzeniu mojej kochanej Ulicy Mariackiej wróciliśmy do Hotelu – powrót trwał ok. 50 min.


nad morzem


    7.     Ostrzyce w tym Rybaczówkę – kolejna przepiękna miejscowość na Kaszubach. Z Stężycy do Ostrzyc jest ok. 10 km. Ostrzyce to kolejne centra turystyczne Szwajcarii Kaszubskiej. Mieszczą się nad Radunią, na której organizowane sa m.in. spływy kajakowe.  Po Jeziorze Ostrzyckim w sezonie letnim pływa stateczek białej floty "Stolëm". Mimo wykupionych posiłków w Hotelu kilka razy jeździliśmy na obiady czy kolację do Rybaczówki w Ostrzycach. To miejsce oferujące ryby z własnej hodowli – przepyszne, świeże – polecam serdecznie!
     8.     Złota Góra - wzniesienie o wysokości 235,1 n.p.m. w paśmie 
morenowych Wzgórz Szymbarskich. Przy skrzyżowaniu dróg znajduje się pomnik Bojowników Ruchu Oporu, a także punkt widokowy Złota Góra. Tutaj corocznie odbywa się festyn kaszubski, święto truskawki. Truskawkobranie jest największą imprezą plenerową na Kaszubach. truskawki

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Klub czytelników książek

Jak widać po pustej zakładce mam w planach ale jeszcze nie umieściłam recenzji żadnej z książek. Jednak zapewniam Was że niedługo coś się pojawi! Ufff jak składam obietnicę publicznie to muszę w końcu o czymś napisać.

Jednakże nic nie stoi na przeszkodzi by już teraz zaprosić Was do uczestnictwa w elitarnym Klubie fanek książek w każdym wydaniu! Na Facebook ;)

Założycielką/matką tego Klubu jest Magdalena Erbel autorka bloga: Save the Magic Moments i osobiście uważam, że był to świetny pomysł, bo gdy brakuje Ci pomysłu na czytelnictwo na nadchodzące dni - inni Ci w tym pomogą!
Przyjdź, zobacz, przekonaj się, zostań członkiem!

rozwoj osobisty

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz