Dla Pracujących

Twoja autoprezentacja.. Gdziekolwiek chcesz…

Twoja autoprezentacja


Było o pierwszym wrażeniu, czas na wrażenie wywoływane przy spotkaniu bezpośrednim. Jak Cię widzą tak Cię piszą… Coś w tym jest prawda? To jednak nie tylko wygląd fizyczny, ale również to, co sobą reprezentujemy słowami – autoprezentacja.  (czytaj dalej...)


==================================


Mam wiadomość dla Ciebie. Dobrą wiadomość. A nawet mam ich pięć.


dobre wiadmości


Mam wiadomość dla Ciebie. Dobrą wiadomość. A nawet mam ich pięć.


Pisząc tego posta zauważyłam, że bardzo lubię liczbę 5. Jeśli w temacie pojawia się jakakolwiek liczba jest to właśnie ona J Zupełnie nie wiem dlaczego.

Wiem jednak dlaczego napisałam dla Was ten artykuł. Ponieważ chce przypomnieć, jak cudownie jest, że mamy takie życie jakie mamy, że zdobywamy  różne doświadczenia, przechodzimy różne etapy życia! Że jesteśmy w stanie obserwować nie tylko nasze sukcesy, ale i sukcesy naszych znajomych, dzieci lub jeśli się zdarzają, sukcesy naszego kraju. Że mamy możliwość i prawo do wyciągania wniosków.  (czytaj dalej...)


========================================


Zawód Bloger – Świadomy Bloger i jego etyka zawodowa. Czy jednak na pewno?

etyka zawodowa blogera


Do stworzenia tego postu zmotywowały mnie dwa wydarzenia ostatniego czasu:
1.     Mój udział w Spotkaniu Świadomych Blogerek organizowanym w Bydgoszczy przez Izabelę z bardzo świadomego bloga The Secret of Healing.
2.     Zapytanie jednej z blogerek na pewnej grupie zrzeszającej blogerów, dot. Współpracy z firmą, polegającej na kopiowaniu tekstów z innych blogów czy stron…
Dlaczego o tym piszę?
Te dwie sytuacje, a głównie ostatnia wzbudziła we mnie sprzeczne emocje: najpierw radość z poznania tak pozytywnych blogerek, dla któryc blogowanie to nie zabawa związana z nadmiarem wolnego czasu, a potem bunt, szok a przede wszystkim zbulwersowanie: jak można oferować pracę polegającą głównie na plagiacie i czy znajdąsię osoby, które tą pracę będą wykonywać?  (czytaj więcej)

====================================

CZY WARTO?... INWESTOWAĆ W SIEBIE? SZKOLENIA, SZKOLENIA, SZKOLENIA.


szkolenia-inwestycja-w-siebie

Wielokrotnie pisałam już na temat rozwoju zawodowego i osobistego. Jedno jest pewne, warto wzbogacać swoją wiedzę i umiejętności o kwestie, które mogą nam się przydać w życiu, ale przede wszystkim pracy zawodowej. Dobrze jest te informacje również aktualizować, gdyż pewne obszary zmieniają się nieustannie wraz z zmianami rzeczywistości. 
W jaki sposób możemy to zrobić? Na przykład dzięki szkoleniom. 
Szkolenia możemy podzielić na różnorakie typy w zależności od formy oraz rodzaju umiejętności które chcemy rozwinąć czy jakie uprawnienia zdobyć. (czytaj więcej)

==================================================================

Jak przetrwać 8 godzin w pracy z Żmiją - recenzja poradnika

rozwoj osobistyNieraz w komentarzach pod moimi postami pisaliście, że wielokrotnie zmienialiście pracę przez złe relacje w Firmie.
Dobre relacje w pracy to jeden z czynników, który powoduje że chce nam się pracować.  One sprawiają ze praca jest ciekawsza, przyjemniejsza ale i my jesteśmy produktywni. Odczuwamy komfort, bezpieczeństwo, dają większe szanse rozwoju.
Co zrobić, by nie zmieniać pracy, skoro ta praca w tej Firmie Ci się podoba tylko ta… no właśnie gdyby tej Żmiji nie było?

Jeśli:
- Żmija oczekuje raportu na teraz, natychmiast a Ty masz jeszcze kilka innych zadań ważnych do zrealizowania
- Szef awansował Żmije podczas gdy Ty długo na ten awans czekałaś/eś
- Żmija która prosisz o pomoc a której wcześniej wielokrotnie pomagałaś/eś odmawia gdyż twierdzi że ma wiele innych rzeczy do zrobienia
To ten poradnik jest dla Ciebie! (czytaj dalej)

=====================================================

DAM PRACĘ! – CO UMIEŚCIĆ W OFERCIE PRACY BY ZACHĘCIĆ KANDYDATÓW DO APLIKACJI?


oferta pracy

Wstęp
Bardzo duże znaczenie ma właśnie publikowana oferta pracy, to co Firma oferuje, czym zachęca, ale także dookreślenie specyfiki danego stanowiska pracy, w tym zakresu czynności i obowiązków, które będą na nim obowiązywały.
By zapobiec  zniechęceniu i rezygnacji kandydata po tzw. Okresie próbnym, warto już przy tworzeniu oferty postarać się o jak najbardziej wiarygodne i rzetelne informacje. W dobie rynku pracy pracownika ma to duże znaczenie, zwłaszcza na stanowiskach specjalistycznych.
Ponadto mimo iż istnieje coś takiego jak Klasyfikacja Zawodów i specjalności, Firmy mają możliwość tworzenia stanowisk pracy adekwatnych do jej organizacji  i branży. Na przykład czynności na stanowisku „Asystentka” diametralnie różni ą się od  zakresu zadań na stanowisku Asystentki Dyrektora Produkcji w Firmie Produkcyjnej od Asystentki Dyrektora Marketingu w Agencji Reklamowej.
Dlatego już przy wyjściu potrzeby zatrudnienia pracownika należy stworzyć tzw. Profil stanowiska pracy i na nim podeprzeć ofertę pracy. (czytaj więcej)

====================================================

By się chciało chcieć - o motywacji słów kilka


co nas motywuje

Motywacja posiada wiele znaczeń, jednak najczęściej rozumiana jest jako stan gotowości człowieka do podjęcia określonego działania.
Motywowanie jest zestawem sił, które powodują, że ludzie zachowują się w określony sposób [1]Motywacja to siła, która napędza, ukierunkowuje i podtrzymuje energię w procesie realizowania celów/marzeń/planów. Co składa się na tą energię?
Tą siłą napędową może być potrzeba, pragnienie lub emocje, które skłaniają do określonego zachowania.... czytaj więcej...

==================================================

Kiedy robisz pierwsze wrażenie podczas poszukiwania pracy?Kiedy rozpoczynasz poszukiwanie pracy, pierwsza myśl która przychodzi, dotycząca tego od czego zacząć, to CV i tzw. Pierwsze wrażenie u pracodawcy/rekrutera.
Kiedy robimy tzw. Pierwsze wrażenie?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej? – błędna odpowiedź!


Pierwsze wrażenie robimy już podczas czytania naszej aplikacji a także… na portalach społecznościowych!
W dobie internetu rekruter „wygogluje” sobie Twój profil już wszędzie: Facebook, NK, Instagram, Twitter, Linkendin, Goldenline czy  Snapchat i wiele innych.
Pytanie: Jakie informacje umieszczasz jako ogólnodostępne?
Jeżeli jesteś zarejestrowany na którymś z tych portali i poszukujesz pracy, przejrzyj informacje które udostępniasz, gdyż  rekruter może je przeglądać. A więc:
  1.  Przejrzyj swój profil pod kątem zawodowym;
  2. Jeżeli udostępniasz mema o znaczeniu politycznym, religijnym itp., zastanów się komu je pokazujesz – „pogrzeb: w opcjach prywatności by wszelkie zdjęcia, grafiki czy teksty niekoniecznie potwierdzający Twój wizerunek  jako wzorowego pracownika nie udostępniać publicznie, zostaw je tylko dla znajomych;
  3. Udostępniaj tylko informacje dotyczące Twojej branży – oczywiście w aspekcie pozytywnym;
  4. Jeżeli prowadzisz bloga, stronę, udzielasz się w grupach branżowych – pochwal się tym, a nawet informuj w tych grupach, iż poszukujesz pracy;
  5.  Polecam założenie profilu na Linkendin lub Goldenline lub tu i tu. To portale typowo zawodowe, gdzie HRowcy poszukują kandydatów do pracy, nawet jeśli Ty aktualnie nie szukasz.
h    
      
    
     No dobrze, zadbałaś/eś o swój wizerunek w sieci to teraz pomyśl o swowie pisanym – o aplikacji, które będziesz przesyłał do potencjalnych pracodawców.

Aktualnie odpowiada się na ofertę pracę przez specjalny portal internetowy, lub po prostu wysyła na adres mailowy Firmy. Jeżeli w ofercie pisze: złóż aplikacje, to oznacza to, że pracodawca spodziewa się CV, Listu motywacyjnego a czasami też dokumentów potwierdzających odpowiednie kwalifikacje.

Życiorys zawodowy (curicullum vitae), inaczej CV - zawiera uporządkowane dane o kandydacie. Ma on wyróżniać się spośród innych CV – forma dokumentu powinna przyciągnąć uwagę i robić wrażenie pracy starannej, dokładnie przemyślanej, skierowanej do danego odbiorcy (konkretnego pracodawcy). Powinien eksponować cechy i umiejętności podane w ogłoszeniu oraz zawierać określone informacje: ukończone kursy, szkolenia, aktywność w organizacjach, udział w wolontariacie. W większości przypadków stosuje się życiorys w wersji chronologicznej, zaczynając od podania ostatniego miejsca pracy a kończąc na tym od którego rozpoczynałaś/eś karierę zawodową.

Nie wypisujemy już tylko nazwę firmy i stanowisko – przy stanowisku wymieniamy główne czynności które wykonywaliśmy na co dzień i które są zbieżne z czynnościami oferowanymi w ofercie pracy, na którą aplikujemy.
By wyróżnić się – czasami z tłumu innych życiorysów, proponuje stworzenie CV kreatywnego, niestandardowego i ukierunkowanego.

Treść listu motywacyjnego zależy od tego, czy stanowi on odpowiedź na ogłoszenie rekrutacyjne, czy też jest wysyłany do firmy, którą jest zainteresowany potencjalny kandydat, nawet jeśli nie wie, czy prowadzi ona w tej chwili nabór.
Przy pisaniu listu motywacyjnego stosuje się wymienione na początku ogólne zasady pisania dokumentów aplikacyjnych, a ponadto należy wziąć pod uwagę, że:
  1. Przede wszystkim w liście motywacyjnym powinny znaleźć się odpowiedzi na pytania: „Dlaczego staram się o pracę w tej właśnie firmie?” oraz „Dlaczego właśnie ja powinienem zostać w niej zatrudniony?”;
  2. Istotne jest imienne zaadresowanie listu z podaniem dokładnej i pełnej nazwy firmy, jej adresu oraz osoby odpowiedzialnej za rekrutację;
  3. W liście należy przekazać tylko te informacje o kwalifikacjach zawodowych, umiejętnościach i predyspozycjach, które są zbieżne z oczekiwaniami pracodawcy – nie musisz przedstawiać siebie jako osoby o wybitnych zdolnościach przywódczych, organizacyjnych etc.
  4. List motywacyjny pisze się w pierwszej osobie, a całość powinna się zmieścić na jednej stronie A4;
  5. Nie należy zapomnieć o dodaniu klauzuli o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów rekrutacji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; (tekst jednolity: Dz.U. z 2015r., poz. 2135). 
            
 aaa jeszcze jedno… Pamiętaj by na CV umieścić aktualny numer telefony i adres e-mail ....

a jak zadzwoni telefon i głos po drugiej stronie zarosi Cię na interviev do Firmy do której aplikowałaś/eś to nie bądź zszokowana/y – to oznacza że Twój publiczny profil i CV jest w miarę profesjonalny i możesz sobie pogratulować połowy sukcesu. Teraz to już prawie z górki! Już tylko rozmowa kwalifikacyjna.
Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym składnikiem procesu rekrutacji w większości firm, a ich skuteczność jest wynikiem szczegółowego planowania i przygotowania ze strony osób, które ją prowadzą. Bardzo często jest to jeden z etapów rekrutacji. O innych etapach napiszę kiedyś indziej w osobnym poście.

Podczas rozmowy badane i wyjaśniane są wszelkie wątpliwe kwestie, czyli informacje lub braki w informacjach zawartych w dokumentach aplikacyjnych. Mają na celu uzyskanie informacji o powodach działania kandydata, wyjaśnienie informacji lub sprawdzenie szczegółów. Stosuje się także coraz częściej pytania sytuacyjne, kiedy kandydat musi podać przykład postępowania z przeszłości w konkretnej sytuacji, gdyż w ten sposób określa się potencjalne przyszłe reakcje i sposób postępowania, np. reakcję na stres lub problem który może spotkać już pracownika w pracy.

Podczas rozmowy sprawdza się wiarygodność i spójność pracownika (analiza mowy ciała oraz treści wypowiedzi) ale też zapał i motywację do pracy. Dlatego na rozmowę kwalifikacyjną warto się przygotować, poznać specyfikę Firmy, zastanowić się na czym polegałyby czynności do wykonania na tym stanowisku, gdyż okazuje się, że  pracę dostają nie Ci co mają najlepsze wyniki na Dyplomach, lecz Ci, którzy reprezentują największe zaangażowanie i są zdecydowane podjąć tą pracę.

To co, zabierasz się za poszukiwanie pracy? Powodzenia!

A Tobie jak szło z poszukiwaniem pracy? Zrobiłeś coś śmiesznego?

Rozwój zawodowy


O pracodawcach w sieci


O tym jak nauczyć się wypoczywać na urlopie


Nie bój się zmian


Osobista marka

Opowieść z morałem


Podlewanie wycieraczki...


5 sposobów na poprawę nastroju

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz