niedziela, 12 marca 2017

Czy jesteś osobą przedsiębiorczą?

rozwój zawodowy - motywacjaCo to jest w ogóle przedsiębiorczość? Z czym Wam się kojarzy?Napisz, co pierwsze przychodzi CI do głowy.
Przedsiębiorczość może być rozpatrywana w dwóch ujęciach:

W szerokim znaczeniu - człowiek przedsiębiorczy to taki, który jest gotów do podejmowania zadań, do rozpoczynania czegoś np. pracy, zabaw, pomocy itp. Przymiotnikiem "przedsiębiorczy" określa się ludzi aktywnych, rzutkich, energicznych, przejawiających inicjatywę.

Potocznie często mówi się, że przedsiębiorczość to praca na własny rachunek albo odnoszenie sukcesów w biznesie.

W węższym znaczeniu - "przedsiębiorczość" to cecha osobowości, a ściślej zespół cech warunkujących bycie dobrym przedsiębiorcą, czyli osiąganie sukcesów w organizowaniu i kierowaniu przedsiębiorstwami.
Czy jesteś osobą przedsiębiorczą, zgodnie z tym węższym ujęciem?
Istotne znaczenie w prowadzeniu własnego biznesu ma współzależność trzech cech indywidualnych człowieka:

Przedsiębiorczość – umiejętności techniczne – umiejętności menedżerskie

Im wyraźniejsze są wszystkie trzy obszary i im bardziej na siebie nachodzą tworząc obszar wspólny, tym większe jest prawdopodobieństwo sukcesu podejmowanej działalności gospodarczej.
Tak więc istotne znaczenie dla powodzenia działalności gospodarczej mają:
- przedsiębiorczość (czyli te cechy podane powyżej, ważne w samodzielnym działaniu)
np. inicjatywa, wytrwałość, pomysłowość, itd.,
- umiejętności techniczne (wiedza o dziedzinie biznesu, w której chcemy działać). Specjalistyczne, w zakresie których prowadzimy działalność jak np. tworzenie stron www, robienie zdjęć, szycie i projektowanie itp.
wiedza o produkcie, usłudze, rynku, kliencie, marketingu, finansach, sprzedaży, konkurencji, itd.,
- umiejętności menedżerskie (wiedza z zakresu organizacji i zarządzania firmą) np. znajomość przepisów prawnych i finansowych dotyczących m.in. rejestracji firmy, niezbędnych licencji itp., wiedza z zakresu organizacji produkcji, organizacji sprzedaży, kierowania ludźmi, dzielenia zadań, motywowania, ustalania zasad wynagradzania, itd..


Do założenia własnego biznesu niezbędny jest biznes plan i wsparcie specjalistów w tym obszarze. Polecam kontakt z najlepszymi:

Karolina Niedziela-Kasiarz, która prowadzi poradnie dietetyczną. Ma lekko nietypowe podejście do tematu i stara się przekonywać do niego innych ludzi. Prowadzi kursy dla studentów gdzie uczy ich jak poprowadzić swoją firmę w podobny sposób: jak prowadzić klientów, jak im pomagać i ich edukować. To wszystko na zasadzie warsztatów i studium przypadku. Tłumaczy im jakie błędy popełniła, żeby oni ich nie popełnili oraz tłumaczy im jak w ogóle zabrać się za otwieranie swojej działalność. Zaprasza na stronę: www.sundaysdiet.com/projekty/efektywnydietetyk
wydarzenia na fb (dwa terminy):

 =================================================================

Joanna Bogielczyk trener biznesu,coach rozwoju osobistego doradza jak rozwijać siebie i własną firmę. Przeprowadza osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie od wybrania kierunku działalności (pomaga określić mocne strony, talenty i pasje), poprzez formalności związane z rozpoczęciem własnej firmy, na działaniach marketingowych kończąc. Z Joanną stworzysz plan działań strategicznych oparty o szukanie klienta docelowego, zbudowanie własnej marki eksperta i przede wszystkim gwarantujący sprzedaż Twoich usług lub produktów.
================================================================

Sylwia Chrabałowska „Społeczność przedsiębiorczych ludzi (Moc kobiet)”. To Grupa pozytywnie motywująca do działania na drodze do sukcesu.
=> Dla wszystkich, którzy chcą dobrze żyć 
=> Którzy chcą działać - czy to na etacie, ruszając karierę z miejsca, czy w ramach swojego biznesu 
=> Również dla tych, którzy już prowadzą własną firmę i marzy im się osiągnięcie wyższego poziomu
=> Dla blogujących i planujących założenie bloga
Na grupie tej ważne jest dzielenie się wartościowymi informacjami, artykułami, wzajemna pomoc oraz przy okazji możliwość budowania autorytetu eksperta w swojej dziedzinie i autopromocji.
=================================================================
Bizliderki to nowa inicjatywa dla przedsiębiorczych kobiet, które wierzą, że mogą pracować dla siebie, ale może nie do końca wiedzą jak podejść do tematu. Zajmują się strategiami, mediami społecznościowymi, marketingiem I wszystkim innych co wiąże się z biznesem online.
Pokazują jak zmonetyzować swoją wiedzę, zarażać ludzi swoja pasją oraz doskonale łączyć prace, podróże I życie rodzinne.
====================================================================
Maja Grugel. Informator e-Przedsiębiorcy. W Informatorze e-Przedsiębiorcy uczą jak można zmonetyzować swoją wiedzę. Możesz zrobić świetny biznes online z tego kim jesteś i co wiesz, praktycznie bez wiedzy technicznej. Jeśli jesteś osobą z pasją lub wiedzą, której potrzebują inni ludzie to pokażą Tobie, jak ten potencjał wykorzystać. 
13/03/2017r. rozpoczynają się darmowe warsztaty online dla wszystkich zainteresowanych - http://informator-eprzedsiebiorcy.pl/warsztaty/


===================================================================================


A TY? Myślisz, że dasz radę poprowadzić własną działalność gospodarczą? A może nie wiesz, czy się do tego po prostu nadajesz?
Zapraszam do zweryfikowania siebie na podstawie króciutkiego testu samooceny z zakresu umiejętności przedsiębiorczych.

8 komentarzy:

 1. Ja jestem kompletnie nie przedsiębiorcza, dlatego nie zabieram się za biznesy, choć w życiu dwa razy miałam własną firmę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to gratuluje! Pewnie w ten sposób sprawdziłaś się w zakresie bizneswoman ;)

   Usuń
 2. Z doświadczenia własnego i rodzinnego wiem, że własny biznes to ciężka praca nieograniczona godzinowo. Dlatego zanim miałabym założyć własną firmę, musiałabym się głęboko zastanowić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, własny biznes wymaga profesjonalnego, przemyślanego biznes planu :) Poza tym ważny jest marketing, dotarcie do właściwej grupy odbiorców.

   Usuń
 3. Jestem dość zorganizowana i przedsiębiorcza, ale brak mi odwagi i często pomysłów :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że pomysłów Tobie nie brakuje, ale odwagi brak większości ludzi. Ja bym to nazwałą czasami zdrowym rozsądkiem :)

   Usuń
 4. U mnie z organizacją ciężko ostatnio, chociaż z perspektywy czasu lepiej sobie radzę niż wcześniej. Grafik napięty, ale daję radę :) Mam pomysł na siebie, ale brak mi pewności i chyba szczęścia...

  OdpowiedzUsuń
 5. Podziwiam ludzi przedsiębiorczych :-) Można mieć talent i fach w ręku, ale jeżeli nie ma się głowy na karku i szczypty odwagi to można niestety polec. Poza tym w dzisiejszych trudnych czasach, naprawdę trzeba bardzo dokładnie przemyśleć swój biznes, aby nie popełnić błędu i odnieść sukces. A przecież każdy przedsiębiorca tego by chciał. Ja raczej się do tego nie nadaję...

  OdpowiedzUsuń