niedziela, 5 marca 2017

Może jakiś rozwój osobisty? Szkolenie?

szkolenia zawodowe


Jeżeli czytałaś/eś mojego pierwszego posta dotyczącego projektu: Nowa praca… to wiesz, że najważniejsze jest przeanalizowanie siebie oraz własnych umiejętności i doświadczenia zawodowego.
Przystępując do działania, które może trwać bardzo długo, należy dokonać pewnego bilansu, a przede wszystkim jasno i precyzyjnie określić cel, który chcemy osiągnąć – podjąć decyzję jakiej pracy szukasz. Należy również określić środki i metody jego realizacji. Jeżeli wiemy, czego chcemy, to już połowa sukcesu.


Zastanów się co potrafisz – nie tylko chodzi mi o czynności do tej pory wykonywane w pracy zawodowej ale na co dzień w domu, w czasie wolnym, bo lubisz;
Przeanalizuj rynek pracy, na którym chcesz szukać pracy – jakich ofert pracy jest najwięcej, czy posiadasz odpowiednie kwalifikacje i umiejętności? Jeśli nie, to czy nie lepiej zwiększyć swoje szansę na znalezienie pracy zdobywając je poprzez uczestnictwo w szkoleniu? W ten sposób dbasz o swój rozwój zawodowy.

Rozwój zawodowy wpisuje się w rozwój osobisty jednostki i często stanowi ważną składową funkcjonowania człowieka. Realizacja wszystkich potencjalnych możliwości wynika z naturalnego popędu do rozwoju, do wzrostu, do osiągnięcia swojej pełni.
Często też działania pozazawodowe przenikają pośrednio do sfery zawodowej i tym samym wzbogacają kompetencje człowieka o nową wiedzę, umiejętności oraz doświadczenia, niekoniecznie bezpośrednio związane z wykonywaną pracą, jednakże być może w którymś momencie pomocne w jej wykonywaniu.

Wielokrotnie pisałam już na temat rozwoju zawodowego i osobistego. Jedno jest pewne, warto wzbogacać swoją wiedzę i umiejętności o kwestie, które mogą nam się przydać w życiu, ale przede wszystkim pracy zawodowej. Dobrze jest te informacje również aktualizować, gdyż pewne obszary zmieniają się nieustannie wraz z zmianami rzeczywistości.
W jaki sposób możemy to zrobić? Na przykład dzięki szkoleniom.
Szkolenia możemy podzielić na różnorakie typy w zależności od formy oraz rodzaju umiejętności które chcemy rozwinąć czy jakie uprawnienia zdobyć.

Pod względem merytoryki szkoleń rozróżniamy:
- szkolenia zawodowe – czyli takie, dzięki którym wzbogacamy swoją wiedzę zawodową, kwalifikacje zawodowe ale też aktualizujemy lub zdobywamy nowe uprawnienia. Niezbędne do wykonywania pracy zawodowej.
- szkolenia z kompetencji miękkich – czyli tzw. Umiejętności interpersonalne w szerokim zakresie. Niezbędne do wykonywania jakiejkolwiek pracy zawodowej ale przede wszystkim w wszelkich kontaktach społecznych: w rodzinie, ze znajomymi, w sklepie czy np. na wywiadówce u dziecka w szkole ;) Umiejętności, te, np. negocjacji, autoprezentacji, przemówienia, pewność siebie czy perswazji można nabyć i „oszlifować” dzięki szkoleniom.

Ze względu na sposób organizacji szkoleń rozróżniamy:
- szkolenia zamknięte lub otwarte  – organizowane w ograniczonej grupie i sali wykładowej, prowadzone przez trenera/szkoleniowca. Realizowane są w konkretnym miejscu, do którego należy dojechać.
- szkolenia e-learningowe – realizowane przez internet, czyli można uczestniczyć w nich nie wychodząc z domu, przy komputerze, praktycznie o każdej porze. Rozróżniamy tutaj również tzw. Webinaria, czyli internetowe seminarium, prowadzone i realizowane za pomocą narzędzi webcast, które umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami.
- indywidualne – realizowane tylko dla jednej osoby, np. coaching, konsultacje
- grupowe – realizowane dla pewnej grupy osób, przeważnie od 8 do maksymalnie 20, w formie bezpośredniej lub learningowej.
Świat się zmienia, zmieniamy się również my. Wraz ze stałym postępem naukowo-technicznym rosną również wymagania wobec pracowników. Nie chodzi tu tylko o rozwój zawodowy ale przede wszystkim o rozwijanie umiejętności osobowościowych niezbędnych w relacjach międzyludzkich.


Kiedyś pisałam o szkoleniach i stronach z szkoleniami wartymi uwagi: Zapraszam!


==============================================
Uważasz że jest to wartościowy wpis? Udostępnij go dalej – będzie mi niezmiernie miło, gdy skorzysta z niego więcej osób

3 komentarze:

 1. Ja przez jakiś czas, na szczęście krótki, pracowałam w telekomunikacji i jeździłam wtedy na różne szkolenia, które całkiem miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szkolenia dużo wnoszą :) ja lubię zawsze wartości dodane np poznanie nowych ciekawych ludzi :)

   Usuń
 2. Pewnie, że tak! Jeżeli jest taka możliwość warto się doszkalać i uzupełniać swoją wiedzę. Mnie czasami udaje się wyrwać może nie na szkolenia, ale na warsztaty - rękodzielnicze. Obecnie nie pracuję, zajmuję się swoimi dzieciaczkami... I takie oderwanie od codzienności wnosi dużo dobrego. Bardzo mnie to motywuje i rozwija moje umiejętności. Może kiedyś nawet wykorzystam je w pracy :-) Kto wie

  OdpowiedzUsuń