poniedziałek, 22 maja 2017

Praca wedding plannera w pigułce.

 Dzisiaj w ramach projektu: "Godzę pasje z karierą", zapraszam Was na opowieść Justyny - Wedding Plannera. Justyna spełnia marzenia Nowożeńców, dzieli z nimi łzy radości i niestety czasami smutku. Na czym polega ta praca?

==================================================================
konsultant ślubnyZawód Wedding Plannera w przeciągu ostatnich kilku lat zyskał na popularności. Organizacja ślubu to poważne przedsięwzięcie, a nie wszystkie Pary są gotowe i mają czas na samodzielne stawienie mu czoła. W takim przypadku po pomoc zwracają się do wyspecjalizowanych w tej dziedzinie
Wedding Plannerów. 
     1.     Opis/ charakterystyka zawodu.

Praca konsultanta daje dużą satysfakcję, a w szczególności gdy, tak jak jest to w moim przypadku pasja staje się pracą. Należy jednak wiedzieć, że śluby to nie tylko kokardki, kwiatki, dekoracje i suknia ślubna – to jest już wisienka na torcie. 
Wedding Planner musi wykazać się szeregiem umiejętności związanych z dobrą organizacją pracy i talentem do negocjacji. Musi także orientować się, jacy podwykonawcy będą potrzebni Parze Młodej w jednym z najważniejszych dla niej dni. W mojej pracy pełnię wiele ról takich jak: psycholog, negocjator, przyjaciółka, ekspert, doradca, przewodnik po nowych trendach, tradycjach, ślubnym savoir-vivrze. Należy posiadać umiejętnością planowania, zarządzania wysokimi budżetami, przewidywania i zapobiegania problemom oraz wykazywać się dużą odpornością na stres, być dyspozycyjnym i posiadać prawo jazdy. Powinno się również znać języki obce. Przez wiele miesięcy przygotowań jestem na każde wezwanie Pary Młodej, by służyć swoją radą i doświadczeniem.

W tym zawodzie najbardziej wartościową rzeczą jest notes z odpowiednimi kontaktami, listą rzetelnych i sprawdzonych partnerów takich jak floryści, salony sukien, wizażyści, fotoreporterzy, muzycy, kreatorzy wizerunku, cukiernie i wielu innych.

Zakres obowiązków Konsultanta określają narzeczeni, w zależności od tego, jak duży wkład chcą/ mogą mieć oni sami w przygotowania. Może to być kompleksowa usługa zorganizowania uroczystości ślubnej i przyjęcia weselnego wraz z koordynacją, bądź też pomoc tylko w wybranych elementach. Ostatnio obserwuję wzrost zainteresowania usługa „pogotowani ślubnego” - czyli pomoc w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach, kiedy Młodzi wzięli na siebie ciężar przygotowań, a niestety nie wszystko idzie tak jak powinno. Oferta Wedding Plannera jest kierowana głównie do tych Par, które nie mają czasu na samodzielną organizację tego szczególnego dnia. Najczęściej są to osoby, które dużo pracują, mieszkają za granicą lub zwyczajnie przytłacza ich ogrom spraw i nie wiedzą jak sobie poradzić.

     2.     Ukończenie szkoły.

Niestety na rynku polskim nie ma szkoły, która przygotowuje do pracy Konsultanta Ślubnego.
Idealnie, jeśli posiada się wiedzę i praktykę na przykład z zakresu hotelarstwa, gastronomii, bezpośredniej obsługi Klienta. Należałoby również ukończyć kurs Konsultanta Ślubnego, dzięki któremu zapoznamy osoby pracujące w tym zawodzie, zdobędziemy wiedzę specjalistyczną z zakresu organizacji ślubów i wesel.
Osoba zajmującą się organizacją wesel i przyjęć ślubnych musi być otwarta, towarzyska, szybko nawiązująca kontakty. To osoba, która pracuje z ludźmi, dlatego powinna czerpać z kontaktów międzyludzkich przyjemność i mieć dużą tolerancję na innych. Organizator uroczystości pracuje pod presją czasu, więc pewność siebie, a co za tym idzie asertywność, gra tu dużą rolę.

    3.     Gdzie można znaleźć pracę.

Jeśli zdecydujemy się na pracę Konsultanta Ślubnego to możemy założyć własną działalność gospodarczą lub zatrudnić się w agencji ślubnej. Klientów zdobywa się zazwyczaj przez osobiste kontakty, z polecenia lub przez Internet.

    4.     Charakterystyka wykonywanych zadań i czynności.

Jak to wygląda moja praca na co dzień? W dużej mierze jest to praca organizatora. Pracując w tym zawodzie należy przygotować do konieczności odbywania wielu spotkań i rozmów - zarówno z Parą Młodą, jak i z wykonawcami usług ślubnych. Moja praca co również nieustanne doszkalanie się i podążanie za trendami. Organizacja pracy zależy ode mnie – trzeba sobie uświadomić, że jej ramy czasowe determinuje termin ślubu - wszystko trzeba dobrze zaplanować od A do Z. Nie ma mowy o żadnych przesunięciach terminów czy opóźnieniach, dlatego tak ważna jest samodyscyplina i dobra organizacja pracy.

blog o rozwoju zawodowym
fot. Melonik i Welonik


Wynagrodzenie jest uzależnione od sposobu zatrudnienia. Jeśli konsultant prowadzi działalność gospodarczą, zazwyczaj będzie to uzgodniona prowizja - jej wysokość zależy od umowy z klientami. Jeśli natomiast organizator wesel jest zatrudniony w jednej z agencji ślubnych, może liczyć na pensję i prowizję.
Na każdym etapie obsługi Klienta adrenalina jest podwyższona. Apogeum osiągam w dniu ślubu i wesela, kiedy to właśnie ja muszę udźwignąć całą odpowiedzialność za przebieg uroczystości, tutaj nie będzie powtórki. Żeby wszystko udało się zgodnie z oczekiwaniami Państwa Młodych zazwyczaj pomaga mi mój zespół, który składa się z 2-3 osób. Liczba osób zaangażowanych w powodzenie całości uroczystości jest oczywiście znacznie większa, wszystko zależy od tego, jakiego kalibru jest impreza.

     5.     Co w tej pracy podoba mi się najbardziej?

Wyzwania i możliwość pracy z ludźmi. 
Każda Para, każdy projekt jest swoistym wyzwaniem. I to jest według mnie w tej pracy najpiękniejsze i najprzyjemniejsze. 
Z każdą z Par rozpoczynam nowy rozdział, opowiadają mi o swoich marzeniach dotyczących ślubu. Gdy te marzenia stają się rzeczywistością to jest to największa satysfakcja i najlepsza zapłata za wielomiesięczna pracę. Za każdym razem odkrywam i realizuję nową miłosną historię. Wyzwania są różne na różnym etapie. Czasem jest to obsługa bardzo wymagającego Klienta, czasem znalezienie jakichś wyszukanych detali. 
pewnością każdy projekt to kolejne spełnione marzenie o bajkowym ślubie i uczestnictwo w najpiękniejszym dniu w życiu.

Jeżeli potrzebujesz Konsultanta Ślubnego - to znalazłeś się we właściwym miejscu. Firma Melonik i Welonik jest w tym najlepsza!

blog o motywacji

a może miałaś/eś do czynienia z konsultantem? Podziel się wrażeniami :)

10 komentarzy:

 1. Haha, tak sobie myślę, że jeśli ja miałabym wykonywać jakikolwiek zawód związany z planowaniem, to byłaby to kompletna katastrofa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj nie byłoby chyba tak źle... :) To znaczy że Ty umiesz działać pod presją? Wszystko razem i na ostatnią chwilę ;)

   Usuń
  2. Ja też :) Jestem zadaniowa :)

   Usuń
 2. Dlatego warto zadzwonić do Pani Justynki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno nie jest to łatwa praca :) Panny młode bywają kapryśne, a jak do tego dodać mamusie..... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, nie jest to praca dla wszystkich ale wszystkim ta osoba może pomóc stać się szczęśliwym :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Na pewno bardzo wyczerpująca i ucząca pokory ale efekty... Warte zachodu :)

   Usuń