poniedziałek, 24 lipca 2017

Czy COACH może być drogowskazem do skutecznego realizowania celu?


Joanna Rajang


Dzisiaj przedstawiam Wam Joannę Rajang - niesamowitą Panią psycholog, przy której wszystko staje się proste i jasne.  To przede wszystkim Certyfikowany Coach ICF na poziomie PCC, Certyfikowany Coach ICC, Certyfikowany Biznes Coach ICC. Współpracuje z sferą biznesu od wielu lat i jest autorką kilku książek, kilkudziesięciu publikacji naukowych. Udziela często wywiadów jako specjalista do radia i TV. W wolnych godzinach szuka inspiracji w rysowaniu i uświadamia sobie, że rysować każdy może... nawet ona ;) Miałam przyjemność współpracować kiedyś z Asią i było to dla mnie pozytywne doświadczenie oraz niesamowite wrażenia :) 

Jest współtwórczynią książki  "Psychologia dla coachów", do której przeczytania zachęcam wszystkich coachów - tych z doświadczeniem ale i początkujących :)


 1. Opis charakterystyka zawodu.
Coach: osoba, która pomaga swojemu klientowi odkryć właściwą drogę do celu. Pobudza do wykorzystania posiadanych przez Klienta umiejętności, doświadczenia życiowego, technik, narzędzi, jak również innych zasobów, które są klientowi dostępne. Coach towarzyszy Klientowi w drodze do jego celu. Działając według ściśle określonych zasad procesu coachingowego i w oparciu o kodeks etyczny coacha poszerza świadomość Klienta w obszarach mających znaczenie z punktu widzenia osiągnięcia przez niego założonego celu.

 1. Ukończenie jakiej szkoły jest wymagane?
Coaching wymaga opanowania różnorodnych umiejętności i zasad. Wymaga również wysokiego poziomu rozumienia natury ludzkiej i mechanizmów psychologicznych zachowań człowieka.Nie oznacza to konieczności ukończenia jakiś konkretnych studiów, choć z całą pewnością wiedza psychologiczna jest użyteczna. Coaching wymaga od osoby, która go prowadzi określonego podejścia, akceptacji różnorodności, odmienności, pokory i podejścia pełnego szacunku i zrozumienia. To oznacza, że wartościowe są te szkoły coachingu, które oprócz uczenia rzemiosła, kształtują również odpowiednie postawy, sposób postrzegania świata i otwartość. Trudno mi sobie wyobrazić, że można to wszystko uzyskać podczas 16-o godzinnego kursu, a i o 4-o godzinnych słyszałam.

 1. Gdzie można znaleźć pracę?
Dziś coache są poszukiwani do biznesu, jako wsparcie rozwoju pracowników, w zasadzie w każdej branży. Natomiast warto powiedzieć, że co raz częściej ludzie poszukują coacha na własną rękę, nie ujawniając tego faktu w swojej pracy. Coach więc może świadczyć usługi sponsorowane pracownikom przez pracodawcę, albo osobom, które po prostu zgłosiły się do niego, aby zwiększyć swój komfort życia, zmienić w nim coś, osiągnąć wymarzone cele, tak zawodowe, jak i prywatne. Doświadczyłam też kilku takich sytuacji, gdzie Klient, z którym pracowałam w ramach tzw. biznes coachingu, po jego zakończeniu poprosił o kolejny proces - z celem osobistym.

 1. Charakterystyka wykonywanych czynności i zadań na danym stanowisku.
Warto wiedzieć, że w coachingu Klient zajmuje się wyłącznie tematami dla niego ważnymi i że ten proces ma charakter bardzo zinduwidualizowany, wyspecyfikowany pod k zych szczebli, którzy korzystali przez lata z innych formuł rozwojowych, mniej wyspecyfikowanych pod konkretnego odbiorcę. Chcą w ten sposób rozwinąć się jeszcze bardziej przy minimalnej inwestycji czasowej, bez marnowania czasu na to co mają już dobrze opanowane. Osobiście mam zakontraktowanych ponad 2000h pracy coachingowej, z czego ponad 2/3 to praca z menedżerami różnych firm.

 1. Co mi się w tej pracy najbardziej podoba?
 Kiedy widzę, że człowiek odnajduje w sobie wszystko to, co jest mu potrzebne aby osiągnąć swoje cele, nie musi liczyć na szczęście, dobrą passę. Kiedy kończę proces coachingowy a Klient mówi, że nigdy by się nie spodziewał, że tyle osiągnie w tak krótkim czasie.

8 komentarzy:

 1. Ja spotkałam pewną bardzo inspirującą coucherkę na zjeździe blogerskim i jej wykład był dla mnie skarbnicą cennych wskazówek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, dobry, kompetentny Coach może naprawdę pomóc :)

   Usuń
 2. Ja mam okazje z Joanna współpracować a przede wszystkim się od niej uczyć i cieszę się, ze stanęła na mojej drodze.Joanna Matuszewicz-Pawlowska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z tego samego powodu nie mogę się od niej "oderwać"! :)

   Usuń
 3. Ciekawy, pełen wyzwań a przede wszystkim potrzebny zawód

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki takim osobom często dowiadujemy się o sobie więcej, niż sami wiemy i to tylko przez pytania przez nich zadane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki tym pytaniom możemy sami podjąć właściwą decyzje życiową, z której potem wyciągamy konsekwencje i efekty :)

   Usuń