niedziela, 25 września 2016

By się chciało chcieć – czyli o motywacji słów kilka

Artykuł ten pisałam specjalnie dla akcji: Blogerki dla kobiet, którą promowała Paulina Sosur z bloga: yakie-fayne. Dzisiaj przypominam artykuł u siebie, może przeczyta go ktoś jeszcze?

=================================================================

co nas motywuje


Motywacja posiada wiele znaczeń, jednak najczęściej rozumiana jest jako stan gotowości człowieka do podjęcia określonego działania.
Motywowanie jest zestawem sił, które powodują, że ludzie zachowują się w określony sposób [1]. Motywacja to siła, która napędza, ukierunkowuje i podtrzymuje energię w procesie realizowania celów/marzeń/planów. Co składa się na tą energię?
Tą siłą napędową może być potrzeba, pragnienie lub emocje, które skłaniają do określonego zachowania.
Emocje są przyczyną doznań afektywnych, tj. przyjemność lub nieprzyjemność; skłaniają nas do szukania wyjaśnień poznawczych, np. do przypisywania przyczyny jakiegoś zjawiska sobie lub otoczeniu zewnętrznemu; Emocje wywołują rozmaite reakcje fizjologiczne, np. podwyższone tętno; prowadzą do zachowań, które są często choć nie zawsze ekspresyjne np. śmiech czy płacz, wiążą się z urzeczywistnianym celem (pomaganie lub unikanie) oraz mają wymiar adaptacyjny (usunięcie potencjalnego zagrożenia dla naszego życia).
Ujmowanie motywacji w kategoriach celów. Jedni ludzie potrafią wytrwale dążyć do celu, inni nie. Uzależnione jest to od emocji. Ci, którzy zachowują optymizm w obliczu przeszkód i niebezpieczeństw, wytrwale prą do przodu: ci, których ogarnia pesymizm i wątpliwości co do własnych kompetencji, rezygnują. Emocje mają zatem decydujący wpływ na motywację. A by osiągnąć swoje cele, ludzie muszą się zatem nauczyć panować nad swoimi emocjami, w tym zwłaszcza nad wątpliwościami na swój temat.
Potrzeby (instynkt, popęd, pragnienie) odczuwany przez jednostkę stan braku czegoś, co w związku ze strukturą organizmu, indywidualnym doświadczeniem oraz miejscem jednostki w społeczeństwie, jest niezbędne do utrzymania jej przy życiu, umożliwienia jej rozwoju, utrzymania określonej roli społ., zachowania równowagi psychicznej.
Stres jest reakcją organizmu (zarówno fizjologiczną, jak i psychiczną) na każdą nowość, przeszkodę, przeciążenie, niebezpieczeństwo, silny bodziec. Z perspektywy motywacyjnej ważne jest, by zrozumieć, co wywołuje stres i jak można nad nim panować, aby nie przeszkadzał nam w urzeczywistnianiu naszych celów.

Rodzaje motywacji:                                        
- Motywacja pozytywna i negatywna
- Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
Motywacja negatywna – motywacja unikania czegoś
Opiera się na obawie (lęku), pobudza do pracy, realizacji celów  przez stwarzanie poczucia zagrożenia – jak nie zadzwonię wcześniej do teściowej to będzie miała ochotę do nas przyjechać.
Motywacja pozytywna – motywacja dążenia do czegoś
Stwarzanie kobiecie perspektyw urzeczywistniania jej np. ugotujesz mężowi pyszny obiad, będziesz mogła kupić sobie nową torebkę ;)
Motywacja wewnętrzna
Celów osobistych czy zawodowych. Ta wewnętrzna siła napędowa stanowi jednocześnie najbardziej podstawową formę ludzkiej satysfakcji.
Motywatory wewnętrzne są odporne na zmiany i pozosta­ją poza strefą wpływów zewnętrznych.
Z definicji każdy człowiek jest inny, posiada inne potrzeby w związku z czym, motywacja wewnętrzna będzie inna u każdego. Dla jednej kobiety będzie to chęć wyglądania rewelacyjnie na każdym spotkaniu, dla innej radość ze spędzenia wolnego czasu z rodziną. Choć z pozoru różne motywatory świadczą o tym samym, wewnętrzną motywację odczuwamy wówczas, gdy jesteśmy zaangażowani w projekt podjęty przez nas samych, gdy czujemy, że dzięki tej pracy możemy osiągnąć coś dla siebie i dla tych, z którymi pracujemy. Identyfikujemy się z tym projektem i widzimy, że wykonujemy dobrą robotę.
Przykłady czynności motywowanych wewnętrznie: tworzenie Wikipedii, jedzenie pączków, pływanie żaglówką, słuchanie muzyki, gotowanie, pisanie bloga, granie na komputerze.
Motywacja zewnętrzna
Motywatory zewnętrzne to elementy, które oferuje otaczający nas świat w odpowiedzi na to, co stanowi naszą indywidualną wewnętrzną siłę napędową. Mogą nimi być np. kusząca perspektywa zarobków czy awansu. Są to pierwsze motywatory zewnętrzne, jakie przycho­dzą na myśl w związku z czynnikami satysfakcji z pracy, które pozytywnie wpływają na motywację kobiety.

Przez bodźce zewnętrzne takie jak pieniądze, status społeczny, stan posiadania można oddziaływać na wewnętrzną motywację. Należy jednak pamiętać o tym, że niezależnie od tego jak wzmacniają one naszą motywację, muszą zawsze ulec wewnętrznej modyfikacji, co oznacza, że musimy je po prostu zaakceptować.

zahir

Akceptacja polega na umiejętnym połączeniu motywacji wewnętrznej z odpowiednimi bodźcami zewnętrznymi. Brak swoistego połączenia tych dwóch czynników spowoduje, że otrzymanie nagród nie będzie motywowało do wytężonej pracy na dłuższą metę. Starając się zatem dobrze zmotywować siebie czy kogoś innego, należy odnaleźć powiązanie pomiędzy wewnętrzną motywacją, która popycha nas do realizacji własnych potrzeb, a umiejętnością przełożenia tego na efektywną pracę. Kiedy zauważysz, że częste ćwiczenia przynoszą efekt w postaci jędrnego ciała to będziesz  je kontynuować.

A teraz coś ode mnie – z sercem:
Szczęście i sens życia kto Ci nadaje? To biegnij w tą stronę nie daj się zatrzymać!


co to jest motywacja[1] R.W. Griffin, Podstawy zarządzania ..., op. cit., s. 457.

23 komentarze:

 1. Oj biegnę biegnę, mądre to od serca na koniec ;).

  Sporo wiedzy w tym poście, tylko u mnie z praktyka różnie. Motywacja wewnętrzna to motor, który pcha mnie do przodu, wtedy pędzę do celów jak szalona. Z motywacja zewnętrzna bywa różnie u mnie, często jest od samego początku nieskuteczna, budzi mój opór, jakbym musiała wyjść ze światem na pojedynek.
  Jako osoba pracująca z młodzieżą staram się, by nimi ta wewnętrzna kierowała, co w świecie szkolnych realiów nie jest łatwe. Sporo zniechęcaczy i antymotywatorów młodzież w środowisku szkoły otacza. No ale staram się.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo wierzę w to że się starasz i są tego efekty :) Pamiętaj sukces to nie zmienić na krótko myślenie i nastawienie całej grupy - sukcesem jest zmienić na trwale jednostkę!

   Usuń
 2. Dziękuję, że w jednym poście udało Ci się zebrać tyle potrzebnych informacji. Od października zaczynam pierwszy rok psychologii i już nie mogę się doczekać, aż zacznę się ,,wgłębiać" w tę całą motywację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę powodzenia w przygodzie z psychologią :)

   Usuń
 3. Chyba kierowały mną w życiu wszystkie rodzaje motywacji, które opisałaś:). Ale zdecydowanie przeważały pozytywne! Pozdrawiam, Renata

  OdpowiedzUsuń
 4. Motywacja to niesamowicie ciekawy temat, sporo miałam o niej na studiach, więc Twój post to super powtórka wiadomości! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że czasami warto odświeżyć sobie te informacje, by wiedzieć jak działać w społeczeństwie i jak samemu sobie radzić :)

   Usuń
 5. Motywacja, czyli by się chciało chcieć:) Bogaty treściowo wpis. Dla mnie nie istnieje coś takiego jak motywacja zewnętrzna: postrzegam ją jako narzędzia sterowania/manipulacji moją osobą, a tego bardzo nie lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo tak Doroto niestety est ale spójrz na to z innej strony, Ty też możesz mieć wpływ na to, co inni robią. Ważne, by obydwie strony miały z tego korzyść i z szacunkiem do nich

   Usuń
 6. Świetny wpis! A propo motywacji bardzo polecam też nieco inne podejście, które opisuje Pink w sowjej książce "Drive". Zupełnie zmieniło moje postrzeganie pewnych rzeczy. A dla dociekliwych: "Actionable Gamification" You-kai Chou. Kosmos!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. muszę poszukać tego, co polecasz - dzięki!

   Usuń
 7. Staram sie nie zgłębiać podstaw motywacji, ale iść do przodu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to też jest ważne - ważna idea - iść do przodu :) to podstawa motywacji :)

   Usuń
 8. A ja mam uwagę czysto techniczną - jeśli ten sam tekst umieszczony jest na dwóch stronach, oba Wasze blogi stracą na pozycji w Google. Lepiej nie kopiować postów gościnnych do siebie, bo na takim działaniu tracą obie strony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. post umieściłam na swoim blogu za zgodą autorki projektu :)

   Usuń
 9. My ostatnio mamy w sobie mnóstwo motywacji. Ale ostatnie zdanie położyło nas na łopatki. Takie zdanie w punkt, kwintesencja tematu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Motywacja - niezwykle przydatna, w szczególności, gdy masz już wszystkiego dość, a czeka cię nauka, odrabianie prac domowych, sprzątanie i milion innych rzeczy. Czasem trudno wtedy zebrać siły.
  Przydatny post, dobry temat, ładnie wszystko zostało ujęte!
  Pozdrawiam!
  Ola z bloga Zaczytana Iadala

  OdpowiedzUsuń
 11. U mnie w tej chwili sprawdza się tylko motywacja wewnętrzna ;) I też staram się działać, by robić to, co kocham i iść właśnie w tę stronę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mimo przeciwności losu.. a raczej sprzętu ;)

   Usuń
 12. Pisałam pracę o motywacji na studiach podyplomowych kilka miesięcy temu... Zrobiłam ankietę wśród pracowników różnego wieku i wiesz co wyszło? Że wszystkich motywuje kasa, a na drugim miejscu dobra atmosfera w pracy ;)

  OdpowiedzUsuń