sobota, 5 listopada 2016

Jak przetrwać 8 godzin w pracy z Żmiją - recenzja poradnika

rozwoj osobistyNieraz w komentarzach pod moimi postami pisaliście, że wielokrotnie zmienialiście pracę przez złe relacje w Firmie.
Dobre relacje w pracy to jeden z czynników, który powoduje że chce nam się pracować.  One sprawiają ze praca jest ciekawsza, przyjemniejsza ale i my jesteśmy produktywni. Odczuwamy komfort, bezpieczeństwo, dają większe szanse rozwoju.
Co zrobić, by nie zmieniać pracy, skoro ta praca w tej Firmie Ci się podoba tylko ta… no właśnie gdyby tej Żmiji nie było?

Jeśli:
- Żmija oczekuje raportu na teraz, natychmiast a Ty masz jeszcze kilka innych zadań ważnych do zrealizowania
- Szef awansował Żmije podczas gdy Ty długo na ten awans czekałaś/eś
- Żmija która prosisz o pomoc a której wcześniej wielokrotnie pomagałaś/eś odmawia gdyż twierdzi że ma wiele innych rzeczy do zrobienia
To ten poradnik jest dla Ciebie

Zarządzaj relacjami! Spraw, by Tobie i innym pracowało się lepiej.
Przedstawiam Ci poradnik od Joanny Rajang i Joanny Matuszewicz-Pawłowskiej, w którym znajdziesz odpowiedź a także popracujesz nad sobą i swoimi reakcjami.
Strategia budowania relacji w 12 krokach, które za chwileczkę Tobie przedstawię. Każdy krok wiąże się z realizacją pewnych zadań, których wykonanie przybliża Ciebie do budowania i zarządzania relacjami właśnie z „Żmiją”!

Wskazówki autorek co do realizacji poradnika/szkolenia:
     1.      Czas który inwestujesz w realizację ćwiczeń, to czas który inwestujesz w swój rozwój osobisty – zorganizuj go więc sobie
     2.      Bądź systematyczny
     3.      Zaufaj autorkom – te zadania są tak zaplanowane, że przynoszą efekty
     4.      Nie pomijaj żadnego zadania, gdyż stanowią całość!

Krok I – IV  Nowa perspektywa postrzegania relacji ze „Żmiją”. Kiedy mówimy o relacjach ze „Żmiją” to jest to perspektywa JEJ zachowań, JEJ przekonań. Mówimy o niej.  Krok ten ma na celu uświadomienie, że ważna jest zmiana naszej postawy, analiza relacji z innej perspektywy niż perspektywa „ŻMIJA”.  Dobrze jest postawić się w roli obserwatora i jeszcze raz spojrzeć na sytuacje dla Ciebie niemiłe, wykonaj ćwiczenia krok po kroku i podsumuj efekty.

Krok V – VII Obraz relacji „JUTRO”. PO przeanalizowaniu relacji ze „Żmiją” z perspektywy DZIŚ, warto przemyśleć, jak by to było w perspektywie JUTRO. Ćwiczenia w tych krokach pomogą Ci w tym, pomogą wypracować relacje jakie chciałbyś mieć i zastanowić jak w nich zachowałbyś się w stosunku do siebie.

Krok VIII Znajdź różnice w „dziś” i „jutro”. Porównaj obraz DZIŚ z obrazem JUTRO i znajdź różnicę. Różnicą może być w pewnych sytuacją to, że jednej ze stron lub obu zależy bardzo na własnym interesie.

Krok IX  Jakie są Twoje możliwości budowania dobrych relacji ze „Żmiją”. Krok ten uświadamia, iż masz już obraz wymarzonych relacji z „Żmiją”, czyli wiesz już, jak ma być. Jest to wizja celu. Czas by zająć się przyszłością. Skupiaj się na przyszłości, na swoich działaniach, które możesz zrobić dla polepszenia relacji bo tylko na siebie masz wpływ.

Krok X Lista działań niezbędnych i wystarczających, czyli analiza pomysłów. Możesz ją zrobić w 2 etapach, opisanych w poradniku.

Krok XI Twój Plan Działań. Czyli określenie od kiedy, od czego, co zaczniesz wdrażać najpierw w nowych relacjach ze „Żmiją”. Bądź świadoma/y zagrożeń, które mogą nastąpić podczas wdrażania, zastanów się jak je w takim razie wyeliminować.

Krok XII o komunikacji sprzyjającej dobrej relacji. Bardzo przydatne wskazówki dotyczące komunikacji. Jakby wisienka na torcie całego poradnika, ALE bez pozostałych ćwiczeń nie przydadzą Ci się.

Myślę, że dasz radę J Poradnik nie jest gruby, szybko, lekko się go czyta i jest naprawdę wartościowy. Warto poświecić trochę czasu, by wykonać ćwiczenia - efekt gwarantowany.

Rada ode mnie:

Skup się na jednej Żmiji chociaż pewnie przychodzi Tobie na myśl kilka osób, z którymi masz problemy w relacjach, to jednak ćwiczenia te opracuj myśląc o konfliktach konkretnie z tą jedną osobą i dla niej opracuj plan działania.
Zaplanuj dla siebie czas na realizację poradnika – tak jak radzą autorki – ten czas to Twój rozwój osobisty, który zaprocentuje pozytywnymi relacjami z innymi „Żmijami”!

Poradnik do kupienia tutaj 
Polecam!

37 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawie się zapowiada :) Fajnie też, że są jakieś ćwiczenia, a nie tylko sam tekst :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poradnik jest napisany bardzo czytelnym językiem - polecam :)

   Usuń
 2. Niezły pomysł. Niestety często, gęsto problemy w pracy związane są nie tylko ze złymi relacjami z ludźmi. Sama praca, która jest tylko i wyłącznie koniecznością a nie przyjemnością, może mocno sfrustrować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście, że tak! W tym poradniku skupiamy się jednak tylko na relacjach :)

   Usuń
 3. Nie moje klimaty, ale pomysł, muszę przyznać, ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, myślę, że można to podciągnąć także na relacje poza pracą ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie, że tak jakiekolwiek zaburzone relacje międzyludzkie można z tym poradnikiem ugryźć :)

   Usuń
 5. To musi być bardzo zabawne. :) Ja nie jestem związana z żadną firmą, więc pewnie nie sięgnę po tę pozycję, ale warto o niej wiedzieć. Zawsze znajdzie się wśród nas ktoś kto ma do czynienia ze „Żmiją” w pracy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. poradnik przyda się również na "prostowanie" relacji np ze swoimi klientami :)

   Usuń
 6. Ciekawa książka. Niestety żmija znajdzie się zawsze. Na szczęście jak do tej pory żadna żmija mnie nie zmusiła do zmiany pracy. Z perspektywy czasu zauważyłam też, że można rzeczywiście pracować nad relacjami z taką żmiją i zmieniać je na lepsze. I to z korzyścią dla obu stron.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie dobre relacje w pracy, gdzie spędzamy ogromną część naszego życia, jest jednym z najważniejszych elementów.. W końcu złe relacje w pracy potrafią zepsuć nasze ogólne samopoczucie.. Ja mam to szczęście, że ten aspekt mi się udał, więc nie potrzebuję ćwiczeń, ale wygląda to ciekawie (mam nadzieję, że mi się nigdy nie przyda;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. GRatuluje i życzę Ci byś już nigdy nie miała problemu z innymi ludźmi :)

   Usuń
 8. Ja po moich doświadczeniach z ostatniej pracy wyznaję zasadę, że lepiej żmii ukręcić łeb, niż wchodzić z nią w poprawne relacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja chyba mam nie lada szczęście, bo z takimi pracowymi żmijami nigdy nie miałam do czynienia... ale z relacji bliskich osób wiem, jak bardzo złe relacje w pracy potrafią zatruć życie. Fajnie, że takie poradniki powstają i że uczą, jak radzić sobie ze złymi relacjami w asertywny i konstruktywny sposób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. poradnik ten również przyda się przy "prostowaniu" relacji np ze znajomymi :) Rady są bardzo skuteczne :)

   Usuń
 10. Na szczęście nie mamy Żmiji ani Żmij w pracy :) Ale lubimy czytać poradniki! Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba mam szczęście, bo nigdy nie trafiłam na żadnego upierdliwego współpracownika. Owszem, byli tacy, których nie darzyłam sympatią, ale żeby aż tak to chyba nie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Całe szczęście, że teraz nie pracuję i nie mam do czynienia z żadną żmiją. Niemniej jednak post ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakoś nie czuję klimatu dziwnych i trudnych ludzi w pracy, zawsze wychodzę z założenia, że gramy do jednej bramki, dlatego staram się robić swoje najlepiej jak potrafię i w sumie sprawdza się to od wielu wielu lat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobre nastawienie i świetnie, że nie spotykasz "ciężkich" przypadków :) W końcu to też za sprawą naszego nastawienia :0

   Usuń
 14. Na szczęście nigdy osobiście nie spotkałam się z takimi osobami w swoim otoczeniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tzn. że masz właściwe relacje interpersonalne :)

   Usuń
 15. Z wielkim dystansem podchodzę do takich poradników i często są one naciąganiem czytelnika na kasę (książkę).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czasami warto przeczytać, by się przekonać ale masz rację, przeważnie treść jest oczywista a kosztuje bardzo dużo :)

   Usuń
 16. Ciekawa propozycja. Żmije niestety są niezwykle popularne i często pod ochroną kogoś z góry :(

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja znalazł dla mnie i to teraz. Zaraz zakupię. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieje, że Tobie również się przyda i spodoba :)

   Usuń
 18. Muszę chyba podesłać znajomej :)Pozdrawiam Marzena WM

  OdpowiedzUsuń
 19. Żałuję, że trafiłam na ten post tak późno. Ze żmiją "szef awansował mnie a nie ją, przez co chciała mnie kąsać przy każdej okazji" użerałam się ponad rok. Doprowadziło mnie to do myśli "a rzuć wszystko w cholerę" - na szczęście ona rzuciła to wcześniej niż ja :) zostaję i zaczytuję się we wpisach.

  OdpowiedzUsuń