poniedziałek, 24 października 2016

Rynek Pracy - nowe pokolenia

Nowe pokolenia


Przemyślenia ujęte w tym poście zostały spowodowane informacją o nowych zmianach w systemie edukacji, szykowane przez Ministerstwo.
Pisząc ten tekst myślę o moim synu. Co będzie za kilka lat? Czy będzie reprezentował pokolenie multitasking czy już inne? Czy ówczesny system oświaty przygotuje jego pokolenie do prawidłowego wejścia na rynek pracy?
=======================================

Aktualnie na przykład na rynek pracy wchodzi nowe Pokolenie - Z
Pokolenie Z (zwane też generacją multitasking), albo pokolenie C – od angielskiego słowa connected czy podłączony do sieci. Według ekspertów charakteryzuje ich słowo change – czyli zmiana, stan, który najbardziej lubią, gdyż ciągłe eksperymentowanie umożliwia im rozwój oraz dostarcza wielu wrażeń.
Pokolenie to żyje przede wszystkim w świecie wirtualnym. To w nim nawiązywane i prowadzone są kontakty interpersonalne i to w tej przestrzenni najłatwiej jest im się komunikować. Relacje z innymi ludźmi to głównie kontakt poprzez media społecznościowe.
Przerażające ale a propos kontaktów przez media, zdarzyło mi się nieraz że na FB do znajomych zapraszały mnie osoby, które znam tylko z widzenia i w dodatku nigdy w rzeczywistości nie powiedziały mi: Cześć lub Dzień dobry!

Pokolenie Z nigdy nie jest same, nawet zamknięte w pokoju ma dostęp do zewnętrznego świata i obecnych w nim ludzi. To pierwsze prawdziwe dzieci nowoczesnych technologii. Przedstawiciele tej generacji nie boją się pracy na odległość, obsługi skomplikowanych urządzeń czy aplikacji informatycznych, a przechowywanie osobistych danych i plików w chmurze jest dla nich całkowicie naturalne. Łatwiej jest im się porozumiewać cyfrowo niż w tradycyjny sposób.

Pokolenie Z, to osoby urodzone 1995 roku, które  już dziś stanowią grupę młodych konsumentów. Wkrótce osoby z tej generacji zaczną również szturmem zdobywać rynki pracy. Dostosowanie do nich biznesu będzie wymagało wprowadzenia zmian zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym. Młodzi ludzie nie boją się zmian, bardzo łatwo podchodzą do zmiany miejsca pracy. Nie boją się wyrazić własnego zdania, otwarcie mówią,  co im się nie podoba. Mają świadomość, w jakim tempie świat się zmienia, dlatego samą wiedzę traktują jako coś szybko tracącego swoją wartość. 
Cechuje ich także mobilność, znają języki obce i mają znajomych na całym świecie, Ważniejsza jest szybkość wyszukiwania informacji oraz kreatywne podejście do sposobów dotarcia do niej.
=======================================
Co jeszcze charakteryzuje to pokolenie oraz co sprawi w otaczającym świecie?
Niepokój budzi świat realny, problemem mogą być stosunki interpersonalne, zaburzenia w postrzeganiu przyjaźni, związkach partnerskich.
Trudno jest im pogodzić się z wizją długotrwałego budowania kariery zawodowej, bardzo szybko i zdecydowanie będą zmieniać pracodawców.
Ponieważ bardzo często zmieniają pracę, to dłużej mieszkają z rodzicami. Nadopiekuńczość rodziców, dawanie perspektywy bezpieczeństwa sprawia, że nie czują potrzeby usamodzielnienia się. Nie jest to dla nich potrzeba nadrzędna i priorytet.
Ich przyzwyczajenie do masowego dzielenia się informacją w Internecie może zrodzić problemy z zachowaniem poufności danych i tajemnicy przedsiębiorstwa. Ważne zatem będzie uświadamianie ich i zapoznawanie z polityką prywatności i ochrony danych.
By ich zatrzymać, Pracodawca musi wprowadzić charakterystyczne motywatory pracy – skupić się na możliwości stworzenia im rozwoju zawodowego. Wysokie wynagrodzenie nie będzie już atutem tylko podstawą.

Wymusi to przeobrażenie sposobów komunikacji i zarządzania w zespołach. Pracodawcy muszą wypracować relację wzajemnego szacunku, demonstrując lojalność wobec takich pracowników.
=======================================================
Możesz o tym pomyśleć razem z dzieckiem, już teraz, pomóż mu zaplanować swoją karierę, pisałam już o tym w poście: "Zaplanuj swoją karierę". Pomóż ale nie decyduj za nie! Bądź oparciem, doradcą, konsultantem, nie narzucaj swojej woli lub marzeń!
Dzięki właściwemu fachowemu doradztwu ale i wsparciu ze strony rodziców, przyszli pracownicy powinni wiedzieć, jak poradzić sobie na mało przewidywalnym i zmiennym rynku pracy.
Trzeba bowiem wiedzieć, że nie tylko rozwój informatyczno-techniczny jest ważne ale i emocjonalno-społeczny dziecka, a także późniejszego członka społeczeństwa, pracownika.
Dobrze jest mieć taką świadomość i przeciwdziałać złym postawom.
22 komentarze:

 1. Z tym planowaniem kariery różnie bywa. Oczywiście warto mieć jakąś określoną wizję swojej przyszłej ścieżki zawodowej i dążyć do jej realizacji - tylko niestety nie da się przewidzieć, jakie profesje będą cieszyły się największym "wzięciem" za kilka czy kilkanaście lat...I bądź tu mądry ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, ważne jest na początek rozwinięcie dobrych postaw u dziecka: akceptacja zmiany, dążenie do rozwoju i usamodzielnienia? Każdy te dobre postawy inaczej interpretuje

   Usuń
  2. To bardzo trudne! Duże wyzwanie dla nas rodziców.Mam wrażenie, że obecne kilkulatki, to już będzie pokolenie ZZ czy jeszcze coś innego.
   Z obecnymi nastolatkami mam do czynienia na co dzień i faktycznie są odważniejsi, bardziej bezpośredni niż my, maja dużo większą świadomość, jak ważny jest zdrowy tryb życia i są obywatelami świata i dzięki technologiom i dzięki temu, że świat jest otwarty, a wielu rodziców ma spore możliwości finansowe. najwięcej zaburzeń - funkcjonowanie społeczne. Niestety.

   Usuń
 2. Sama dostaję ostatnio coraz więcej zaproszeń od osób których nie znam - nawet z widzenia! Mamy tylko na przykład wspólnego jakiegoś znajomego. I faktycznie - są to osoby młodsze ode mnie, właśnie, jak mniemam, z pokolenia Z, które nie mają problemów z bezpośredniością i nawiązywaniem wirtualnych znajomości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieje że jednak w realu tez są bezpośredni :)

   Usuń
 3. Jej, ja jestem jeszcze na etapie pokolenia X (a może to Y było?) ;) O Z w każdym razie jeszcze nie słyszałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wszystko przed Tobą ;) Można zauważyć różnice w zachowaniu osób których dzieli granica ok. 10 lat :) Mam głównie na myśli zachowanie się w relacjach zawodowych

   Usuń
 4. Czy ja wiem, że życie wirtuatalne jest przerażające - ma swoje wady i zalety. Boimy się tego, z czym nie dorastaliśmy. Natomiast faktycznie nowe pokolenie chce wszystkiego teraz, zaraz, brakuje cierpliwości a jak wiadomo, aby zbudować coś trwałego i wartościowego, potrzeba czasu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie życie wirtualne nie jest przerażające wręcz odwrotnie, bardzo ułatwia życie :) Jednak tak jak we wszystkim trzeba znaleźć złoty środek :) I tak, by zbudować coś trwałego potrzeba czasu :) zgadzam się z Tobą w 100% :)

   Usuń
 5. Sorry, nie wierzę w coś takiego jak Pokolenia X, Y, Z. Dla mnie to jest takie mega generalizowanie, co powoduje, ze ja z racji wieku przypisywana jestem do pewnych cech, które akurat nie posiadam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to tak jak z typami temperamentu - ktoś je stworzył a okazuje się że nie wszystkie cechy sangwinika na przykład do nas pasują :) Jedno jest pewne - różnice pokoleniowe są :)

   Usuń
 6. Ehhh, tych generacji było już tak dużo, ciągle mają jakiś nowy pomysł. A dla mnie ważne jest po prostu obserwowanie zmieniającego się świata. Dzieci chyba też lepiej rozumieją i lepiej dadzą sobie radę z planowaniem kariery - my już tak dobrze się nie będziemy znać na regułach świata młodszych pokoleń. To tak, jakby próbowała mi w mojej karierze w social media doradzać mama, która zna tylko podstawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. każde pokolenia ma swoje plusy i minusy, ważne by znaleźć złoty środek. Mama w social mediach Ci nie pomoże ale doradzi prawdopodobnie jak rozwiązywać problemy komunikacyjne w zespole pracowniczym :)

   Usuń
 7. Ja jestem pokoleniem millenium :) Z końca, ostatni rocznik '95. Moja Ciocia (ta, co miała mieć prelekcję na SŚB o medytacji) jest z początku tego okresu. Ja w to wierzę, bo z chrzestną super się dogadujemy i mamy podobne poglądy, a nawet cele ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie myślałam o tym pokoleniu w ten sposób, trochę mnie uświadomiłaś tym wpisem i powiem ci, że się przeraziłam. Rośnie nam pokolenie cyborgów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do cyborgów to jeszcze daleko :) ale myślę, że wpajanie naszym dzieciom świadomości o ważności interakcji społecznych będzie miało znaczenie ;)

   Usuń
 9. Od razu po studiach postanowiłam, że nie będę nikomu zabierać miejsca pracy, tylko stworzę sobie własne miejsce do pracy i założyłam własną firmę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ogólne trendy w rozwoju tych młodych pokoleń są trudne do zrozumienia dla mnie, urodzonej niemal pół wieku temu, jednocześnie inne wydają mi się bardzo obiecujące. Z perspektywy czasu patrzę, że najlepiej jest podążać tą ścieżką edukacji, która nas najbardziej interesuje, a potem szukać pracy w ramach tych zainteresowań. Teraz tak szybko się wszystko zmienia, że naprawdę trudno przewidywać, co będzie się cieszyło uznaniem później, ważne, aby praca przynosiła satysfakcję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, ważne, by praca przynosiła satysfakcję, a ona jest często zbieżna z tym, czy wykonujemy to, co lubimy robić czyli z pasją :) warto więc tą drogą podążać jeśli tylko możemy :)

   Usuń
 11. Mi to się śmiać chce z ludzi, którzy uważają, że jak skończą studia to są wartościowymi osobami na rynku pracy. Niestety tak nie jest. Bo teraz liczy się doświadczenie. A nie tylko papierek. I co zabawne znam przypadki, kiedy po studiach osoby chcą takie wynagrodzenie, jak wiele osób pracujących pięć lat i nawet więcej nie doszło jeszcze do takiej stawki

  OdpowiedzUsuń