sobota, 17 grudnia 2016

Z czym kojarzą się święta?


z czym kojarzą się święta?


Co roku to samo, pogoń, pośpiech, stres w około gorączka  czasami panika. Po to by ten jeden lub dwa dni przysiąść z najbliższymi i móc spędzić ze sobą czas. Po to, by sprawić im radość skrupulatnie wyszukanymi prezentami.
Ale po tych dwóch dniach następuje zmęczenie i sławetne słowa: nareszcie już po! Dlaczego? Bowiem ten przedświąteczny pośpiech zabiera siły i energii na prawdziwy świąteczny wypoczynek.
W sieci krąży wiele artykułów dotyczących tego,  jak zapobiec temu zmęczeniu, stresu i  zakupom na ostatnią chwilę. Są to naprawdę bardzo ważne wskazówki i porady!
Mam prośbę – usiądź na chwilę, zrób sobie kawę lub smaczną herbatę i zastanów się nad tym co chciałbyś dostać na święta? Co chciałbyś zrobić i osiągnąć dla SIEBIE?

Co możesz zrobić, by udało Ci się TO osiągnąć?
Cel – radosna realizacja. Postaw sobie ważny cel. Spędzenie świąt w radosnych nastrojach  bez zmęczenia na twarzy!
Planowanie – najważniejsze zaplanowanie rzeczy i czynności, które musisz wykonać do świąt, jak wymyślenie i zakup prezentów, pakowanie, wysyłka kartek świątecznych, sprzątanie czy gotowanie.
Spełnienie marzeń – no właśnie, prezenty dla najbliższych to w pewnym sensie materialne spełnianie ich marzeń. Jednak nie zapomnij w tej gonitwie i zgiełku o sobie. Spełnij swoje marzenie, np. dot. Relaksu, spędzenia wolnej chwili tylko ze sobą i np. książką.
Oczekiwanie – pozostaw sobie czas na oczekiwanie, czas, w którym będziesz mogła/mógł spokojnie wypić kawę i przeanalizować co już zrobiłaś/eś, a co jeszcze przed Tobą. To czas w którym być może będziesz musiał/a pomyśleć nad Planem B ze względu na wysypanie się Planu A. To czas w którym będziesz miał/a czas na radosne oczekiwanie słuchając świątecznych piosenek.

Wybaczanie – święta to czas wybaczania. Umiejętność wybaczania innym ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia psychicznego. Nie warto trzymać w sercu urazy i zagnieceń  w duszy. Sztuka wybaczanie obejmuje również przebaczanie samemu sobie. Wybaczając sobie i innym stajesz się lżejsza, radośniejsza, uśmiechnięta. 

cytat o wybaczaniu w święta

Jeżeli nauczysz się wybaczać sobie, będziesz w stanie przebaczyć innym, jak mamie, bratu czy partnerowi. Wybaczanie sobie niweluje liczne konflikty wewnętrzne, jest kluczem do stabilizacji psychicznej, zdrowia emocjonalnego i duchowego, słowem - do uzdrowienia.
Jak nauczyć się wybaczać?
·         Staraj się myśleć o sobie pozytywnie; podtrzymuje to i przywraca równowagę emocjonalną i zdrowie fizyczne. Surowy osąd własnej osoby oddala nas od ludzi, prowadzona walka z samym sobą rodzi wiele niewyjaśnionych konfliktów. Pamiętaj! Nikt nie jest przeciwko Tobie a to, że ktoś ma odmienne zdanie nie oznacza, że Ciebie nim atakuje lub je narzuca.
·         Zawsze mamy możliwość wyboru, a to, jakiego wyboru dokonamy, warunkuje nasze życie. Musisz jednak wiedzieć, że nie ma w życiu Dobrych czy złych wyborów. Jest po prostu wybór. To, jaką drogę wybierzesz zależy od Ciebie i na pewno daje naukę, masz szansę wyciągnąć z niej wskazówki na przyszłość i to jest piękne!

Tak długo, dopóki Ty nie jesteś dla siebie ostoją bezpieczeństwa, nie znajdziesz jej nigdy, nigdzie i w nikim.

By wprowadzić Was w świąteczny nastrój, w czas oczekiwania, poniżej przedstawiam Wam hasła związane ze świętami. Poprosiłam o nie koleżanki – miały powiedzieć mi pierwsze skojarzenia związane ze świętami, które jako pierwsze przyszły im do głowy:

Hasła – magiczny nastrój
Ciepło, rodzina, Miłość, radość, tajemnica, wielka choinka, piękne dekoracja, kolor: złoty, czerwony, biały. Kolejki w sklepach, pośpiech. Uroczyste stroje, wspólne chwile i zabawa, pasterka, rodzinne śpiewanie kolęd, wybaczanie
Zmęczenie i jedzenie
Kluski z makiem
Święta kojarzą się z oszczędnością. - choinkę zapalisz i wszędzie jasno... już światła nie musisz włączyć…
--------------------------------------------------------------------------------
Też masz takie skojarzenia?
---------------------------------------------------------------------------------
Nie wszędzie jednak jest ciepło, wesoło, radośnie i zdrowo. Pamiętajmy o innych, którzy po cichu cierpią i walczą o lepsze jutro. Pamiętajmy też o tych którzy zrezygnowali z walki, postarajmy się tchnąć w nich nadzieje.
Pomyśl o nich. Jest tyle Fundacji i Organizacji Charytatywnych, którym możesz podarować prezent – drobna wpłata finansowa na leczenie, rehabilitacje, opiekę czy naukę dla konkretnej osoby, która tego potrzebuje.  Pomoc na rzecz ludzi ale i zwierząt.
Może w okolicy znasz sąsiada, który potrzebuje pomocy? Zrób to, chociaż raz w roku.

Wybacz i pomóż ….
Święta będą wtedy radośniejsze nie tylko dla Ciebie!


29 komentarzy:

 1. Ja uwielbiam ten przedświąteczny czas. I jak święta się kończą to jest mi żal, że tak szybko minęły.
  www.sylwiaszewczyk.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie napisany post. Wybaczanie to bardzo ważna rzecz w naszym życiu i sprawia że dzięki temu czujemy się o wiele lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie takie hasła to:rodzina, czas wolny, wspólne posiłki, zabawa, muzyka, światło :). Kocham nastrój przedświąteczny, nawet chyba bardziej niż same święta :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wyzwaniem byłoby stworzyć sobie taki przedświąteczny okres w całym życiu :)

   Usuń
 4. Ja najbardziej lubię właśnie oczekiwanie i zawsze muszę na coś czekać, właśnie to czekanie daje mi szczęście :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czyli posiadanie celu do którego dążysz? Tak właśnie powinno być :) oczekiwanie daje nam nadzieje na to, że będzie lepiej :)

   Usuń
 5. Wiesz, wczoraj w aucie się rozpłakałam dosłownie, jak mówili, że przygotowują gdzieś paczki 2/3-dniowe z jedzeniem (nie pamiętam jakie miasto), bo jadłodajnie dla bezdomnych będą zamknięte w Wigilię. Dlaczego? :( Dla mnie Święta w domu to cudowne chwile, ale święta ogólnie: to czasami gadanie mi, że nie jem mięsa - czyli męczące wypady do dalszej rodziny. Ech ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciocie są najlepsze - "dlaczego tak mało jesz?" :) W Bydgoszczy też jest akcja: "Serce w słoiku" skierowana dla bezdomnych :)

   Usuń
 6. Święta najlepiej jak są białe, a rodzina w komplecie. Nic innego mi nie potrzeba :-) Natalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj białych świąt dawno nie było - może tym razem się uda? :)

   Usuń
 7. Dla mnie święta to przede wszystkim rodzina... To, zapach wigilijnych potraw i pasterka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, to najpiękniejsze chwile warte wspomnień :)

   Usuń
 8. Pięknie napisane na ten zbliżający się czas. Wybaczanie i magia to cała istota Świąt, tak samo jak rodzinna atmosfera :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. takich pozytywnych myśli i wspomnień powinno być jak najwięcej :)

   Usuń
 9. No z tym wybaczaniem różnie bywa...jeśli ktoś nie ma wyrzutów sumienia, nie planuje poprawy, nie chce nic zmienić, to jak takiemu komuś wybaczyć? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to przykre co piszesz ale też tak bywa, tym bardziej, jeżeli tej osobie uświadamiało się nie raz że źle postępuje. :( nie ma sensu taką osobą sobie głowy zawracać. Lepiej żyć z uśmiechem i radością w gronie najbliższych, kochających nas osób.

   Usuń
 10. Mnie niestety kojarzą się ze stresem, wieczną bieganiną i szarpaniną. Jakoś mniej w tym wszystkim magii, ciepła i wolnych dni, spędzanych w gronie najbliższych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieje że w tym pośpiechu znajdziesz chwilę na oddech, na filiżankę herbaty z nad której parują same pozytywne myśli :)

   Usuń
 11. Masz racje pisząc o potrzebie wybaczania, by zgodnie usiąść do wigilii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że też się z tym zgadzasz :)

   Usuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dla mnie święta mogłyby być nawet dwa razy w roku.Uwielbiam ten czas!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) można samemu robić sobie takie święta ;)

   Usuń
 14. Krystyno, chyba muszę zmienić tytuł posta zaplanowanego na dzisiaj :P
  Bardzo ładnie napisałaś o rpzebaczaniu. W końcu to właśnie w Święta powinnismy potrafić zapomnieć o niesnaskach i móc usiąść do rodzinnego stołu w zgodzie. I cieszyć się, bo jak piszesz, niekórzy cierpią i nie mają tak dobrze, jak my... nie mają z kim usiąść, nie mają za co zjeść pięknie przygotowanej kolacji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieje, że dzięki temu, że my blogerzy przypominamy o tym, więcej osób będzie miało taką możliwość :)

   Usuń
 15. W tym roku nic nie przygotowywałam na święta. Mam małe dziecko i jechaliśmy na całe święta do rodziców. Powiem Ci szczerze, że nie czułam w ogóle, ze są święta. Te przygotowania mają w sobie magię. Niby jest się zmęczonym, ale jest poczucie, ze zrobiło się coś dla bliskich na święta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz rację, przygotowania mają magię :)warto coś zawsze przygotować ale niedługo, może już za rok będziesz przygotowywać z swoim dzieckiem :)

   Usuń