niedziela, 18 czerwca 2017

zawód Fryzjer - specjalista od wizualizacji

Dzisiaj przedstawiam Wam Monikę, która jest fryzjerem.
Jak sama o sobie pisze:
"Miłość do czesania pojawiła się u mnie już od dziecka, wszystkie lalki miały po czasie inne fryzury. Zaczęłam szkołę, praktyki, w końcu pracę i zaczęłam mieć kryzysy (chyba jak każdego męczyło mnie to ). Ale zawsze jak widzę uśmiechniętą buzię moich klientów to wraca Pasja".


godzę pasję z karierą

=====================================================================

     1.     Opis i charakterystyka wykonywanych czynności na stanowisku Fryzjer.

   Zawód fryzjer Fryzjer jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem włosów zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta lub proponuje odpowiednie modyfikacje. Następnie wykonuje tej fryzury przez zastosowanie prawidłowych technik strzyżenia, farbowania oraz wymodelowanie. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów - farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Wiele salonów oferuje również usługi związane z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów czy zabiegami regeneracyjnymi włosów zniszczonych.
Zajmuje się również tworzeniem fryzur okolicznościowych co jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej wyobraźni. Fryzjerzy powinni „gonić za modą i co za tym idzie - często jeździć na szkolenia i pokazy fryzjerskie. Doradza klientom w doborze najlepszych środków pielęgnacyjnych oraz we właściwym dbaniu o wykonaną fryzurę.
W wielu nowoczesnych, ekskluzywnych salonach fryzjerskich mycie włosów połączone jest z szeregiem dodatkowych usług takich jak masaż głowy, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych etc.
  Kolejną lub jednoczesną czynnością jest ogólna ocena stanu skóry głowy i włosów oraz ich naturalnych cech (takich jak kolor, skręt, gęstość, itd.). To istotny element pracy fryzjera, gdyż pewne choroby mogą wykluczyć zastosowanie określonych zabiegów fryzjerskich, a naturalne predyspozycje włosów i ich stan w pewien sposób narzucają też dobór fryzury.
Od dobrego fryzjera wymagane są przede wszystkim umiejętności fryzjerskie, a co za tym idzie umiejętności manualne, wyobraźnia, zmysł estetyczny, jak również również wysoka kultura osobista oraz czystość podczas wykonywania pracy. Ważne jest również aby fryzjer szanował decyzje klienta i słuchał jego wskazówek i życzeń.

      2.     Ukończenie jakiej szkoły jest wymagane?

SZKOŁA w tej branży nie ma oczekiwań co do ukończenia szkoły. Liczą się umiejętności i chęci. Jednak każda ze szkół czy możliwości nauki ma swoje plusy Trzy letnie praktyki czeladnicze - dają dużą umiejętność pracy oraz obycie się z dużą ilością klientów. Szkoła zawodowa jest podobna do praktyk w salonie, tylko dodatkowo uczy się teorii a bez tego nie ma praktyki. Technikum łączy w sobie i praktykę i teorię dając wykształcenie średnie na koniec. Jednak w Bydgoszczy najchętniej zatrudniani są absolwenci szkół zawodowych.

 3.     Gdzie można znaleźć pracę?

PRACA W tym zawodzie jest wiele opcji : Praca w małych zakładach osiedlowych ( na umowę o pracę lub cywilnoprawną), Bardziej renomowane salony (umowa o pracę) Praca z tzw. gwiazdami Aż w końcu własną działalność (co jest najbardziej korzystne). Najważniejsze jest doświadczenie w zakresie wykonywanych czynności jak i obycie z klientem, reagowanie na jego oczekiwania co do fryzury. Jednak miejscem pracy fryzjera mogą być nie tylko salony fryzjerskie, ale także miejsca, gdzie potrzebny jest specjalista od stylizacji włosów, czyli teatry, plan zdjęciowy, telewizja, studia fotograficzne.
Fryzjer, zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje.

 4.      Co mi się najbardziej podoba w tej pracy

 Hm... W mojej pracy lubię pracę z ludźmi to ze nigdy nie jesteśmy w stanie zrobić dokładnie identycznej fryzury . Cudowne jest uczucie jak przychodzą klienci zmęczeni zdają się na mnie i wychodzą z bardzo uśmiechnięta miną. Czasem sobie myślę że jest to bardzo prosty zawód nie wymagający tytułu magistra a jednak bardzo potrzebny. Małymi zmianami możemy pokazać klientom, że mogą wyglądać inaczej coś ukryć albo pokazać i to jest bardzo fajne .

Godzę pasję z karierą
===========================================================
Zapraszam Was do Moniki - dziewczyny na prawdę potrafi zdziałać cuda i robi to z uśmiechem na twarzy :)

12 komentarzy:

 1. Jak byłam mała to chciałam być pisarką, albo fryzjerką ;) Zostałam pisarką, ale nadal uważam, że fryzjer to bardzo fajna i kreatywna praca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że realizujesz się w zawodzie fryzjera, jak obserwuje zmiany na Twojej głowie! Zmiany te są zawsze trafione :)

   Usuń
 2. Szkoda, że jest tak mało fryzjerów, którzy rzeczywiście dopasują fryzurę do kształtu twarzy. Moja córka uwielbia włosy :) Czesze je, przytula, dotyka - kto wie może to jakieś przeznaczenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może rośnie Ci mała fryzjerka-stylistka :)

   Usuń
  2. zgadzam się. niestety wciąż jest mało fryzjerów, którzy potrafią zrobić więcej niż jedną, dawno temu wyuczoną fryzurę...

   Usuń
  3. Myślę, że jest to skutkiem braku szkoleń i podążaniem za trendami czyli rozwojem zawodowym... niestety

   Usuń
 3. Dobry fryzjer to prawdziwy skarb! Jest prawie jak terapeuta😊.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się z Tobą :) Niestety gro fryzjerów to osoby które skończyły tą szkołę z przymusu - bo byłą obok, lub bo nauczyciel zasugerował :( Realia polskiego systemu szkolnictwa, niestety do dzisiaj nie zmienionego w aspekcie doradzania kierunków dalszej nauki czy wyboru zawodu.

   Usuń
 4. Świetny post dla aspirujących fryzjerów :) Myślę, że fryzjer to bardzo fajny zawód. Rozwijający, dający satysfakcję i w tych czasach niemałe pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieje, że jeśli ten post czytały osoby, które wahają się przy wyborze zawodu, to teraz już wiedzą co wybrać :)

   Usuń
 5. Myślę, że zawód fryzjera jest ciągle trochę bagatelizowany... Niektórzy myślą, że to nic trudnego - przychodzą, fryzjerka obcina włosy, płacą i wychodzą. Rzeczywistość taka nie jest :) Dobry fryzjer, tak jak piszesz, to stylista, to osoba znająca się na modzie, potrafiąca doradzić, ocenić pasujące kolory, to trochę psycholog, który musi się cały czas rozwijać i gonić za nowościami. Jak w każdym zawodzie - kto stoi w miejscu, ten się nie rozwija :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wspaniale to opisałaś - nic dodać nic ująć :)

   Usuń