niedziela, 12 lutego 2017

W jaki sposób szukasz pracę? Skuteczne metody

blog o motywacji

Myślę, że nie muszę wymieniać metod na samym początku, bowiem są one wszystkim znane. Ważna jest jednak odpowiedź na to pytanie:
Która z metod poszukiwania pracy jest najbardziej skuteczna i da szybki efekt ciekawej oferty pracy?
Uważam, że każdy chciałby to wiedzieć.
Przedstawię Wam wyniki badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Firmę Sedlak&Sedlak dotyczących sposobu znalezienia pracy.
Do ankiety przystąpili respondenci o stażu pacy nieprzekraczającym 1 roku. Oświadczyli, że znaleźli pracę w efekcie różnych działań.
Najczęściej odpowiadali, że znaleźli ją w wyniku samodzielnych poszukiwań (34%). Stosunkowo często informację o pracy zasięgnęli również z ogłoszenia (27%) oraz z polecenia znajomych (23%). Pozostałe sposoby znalezienia pracy były zdecydowanie mniej popularne – na rekrutację wewnętrzną, Urząd Pracy, pośrednictwo biura karier wskazał niski odsetek ankietowanych (3-5%). Nieliczni korzystali z pomocy firm doradztwa personalnego, otrzymali awans lub sami założyli firmę.

blog o pozytywnym myśleniu


Przystępując do przygody związanej z znalezieniem pracy warto skorzystać zatem ze wszystkich możliwych sposobów.
Zwróć uwagę na różnorodność metod poszukiwania pracy i ich efektywność.
Ważne, iż każda próba, a szczególnie każda nieudana próba jest bardzo cenna, bo rozszerza nasze doświadczenie i daje wiedzę o tym, jak danej rzeczy robić nie należy.
Najszybciej efekt możesz osiągnąć stosując wszystkie metody, gdyż nie wiesz która tak naprawdę metoda dla Ciebie będzie właśnie skuteczna.
Przy poście dotyczącym planowania działań związanych z poszukiwaniem pracy miałaś/eś zastanowić się jakiej pracy szukasz, czy na stanowisku na którym do tej pory pracowałaś/eś czy bierzesz pod uwagę szersze spektrum, mając świadomość szerokiego zakresu czynności wykonywanych do tej pory? Twoja decyzja dotycząca obszaru poszukiwanych stanowisk daje Tobie również odpowiedź dotyczącą metod poszukiwania pracy.
Najszybciej w dzisiejszych czasach można dotrzeć do ofert poprzez internet. Jest tyle wyszukiwarek z ofertami, a także poprzez strony internetowe Pracodawców.

Metody najczęściej stosowane w poszukiwaniu pracy
wcale nie muszą być najbardziej skuteczne dla Ciebie.


A co jeśli po kilkutygodniowym poszukiwaniu pracy nadal nie ma odzewu od Pracodawców?
Zaczynamy się denerwować, ale spokojnie pomyśl jednocześnie jeszcze raz nad swoim planem działania. Bariery napotykane przez nas mogą a raczej do pokonania.
Bariery zależne od nas wydają się być łatwiejsze do pokonania, ale możemy próbować pokonywać również te, które uważaliśmy za „obiektywne”, np. małą liczbę ofert pracy „zwiększamy dla siebie” gdy intensywniej szukamy pracy lub decydujemy się na zmianę miejsca zamieszkania. Motywacją do podjęcia takiej decyzji jest wybrany styl życia, chęć zaspokojenia potrzeb oraz hierarchia wartości (życiowych i zawodowych) danej osoby.
Warto się również zastanowić czy nie rozwinąć swoich kwalifikacji zawodowych lub osobistych dodatkowym szkoleniem i tym samym stać się bardziej atrakcyjnym na rynku pracy dla potencjalnego Pracodawcy.


Sukces rodzi się z połączenia doświadczenia,
aktywności, pomysłowości i wytrwałości.

Co w ogóle oznacza samodzielne poszukiwanie pracy?

Samodzielne poszukiwanie pracy, to nic innego jak wysyłanie ofert bez oferty od Pracodawcy. Kontakt z nim lub Działem HR Firmy mimo, że aktualnie nie poszukują pracownika o takich kwalifikacjach jakie masz TY. Jednak prawdopodobnie mają coś takiego jak Baza kandydatów, w której umieszczą Twoje CV.W sytuacji, gdy będą poszukiwać na dane stanowisko – skontaktują się z Tobą.
To również aplikowanie na wybrane oferty lub kontakt z Pracodawcą bezpośredni. By pokazać się, zrobić dobre wrażenie i zostawić aplikację.

Przykładowe wyszukiwarki z ofertami pracy:
A ostatnio bardzo popularny i lubiany przez pracodawców stał się olx.pl czyli dawna tablica!


Pamiętaj warto stworzyć sobie rejestr wysyłanych aplikacji, gdyż po kilkudziesiątym wysłanym CV możesz już nie kojarzyć do kogo wysyłałaś/eś i przy odebraniu telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną możesz zadawać dziwne pytania typu: kim jesteście ach tak, tak coś tam kiedyś do Was wysyłałem/am… a to błąd karygodny!


====================================================
Uważasz że jest to wartościowy wpis? Udostępnij go dalej – będzie mi niezmiernie miło, gdy skorzysta z niego więcej osób

22 komentarze:

 1. Ja znam osoby, które w kółko mówią o tym, że szukają pracy, ale ich szukanie polega na czekaniu aż jakaś rewelacyjna praca sama ich znajdzie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz rację, czasami brak działania jest skutkiem brak pracy :(

   Usuń
 2. Tak czytam i sie zgadzam ogolnie ale co zrobic gdy poszukiwania pracy trwaja rok i traci sie nadzieje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. usiąść i na spokojnie przeanalizować jak się do tego zabieram i co robię? Może zwiększyć możliwości poszukiwań przez zdobycie nowych kwalifikacji i tym samym szukać pracę na innych stanowiskach niż do tej pory? Możliwości jest wiele, zapraszam na priv

   Usuń
 3. no własnie... niektórzy myślą, ze praca sama zapuka do ich drzwi...
  http://czynnikipierwsze.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba najtrudniej jest zacząć szukać, przełamać się, uświadomić sobie samemu, że to poszukiwanie, to nie żaden potwór. Metod jest wiele i fajnie je opisałaś... myślę, że każdy z nas powinien je dobrać do swoich potrzeb, możliwości, miejsca zamieszkania i rodzaju poszukiwanej pracy.

  Pozdrawiam i czekam na więcej :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przeanalizowanie siebie swoich wartości, kompetencji, doświadczenia ale także rynku pracy to podstawa

   Usuń
 5. Czy takie samodzielne poszukiwanie pracy, wysyłanie CV pracodawcom, którzy wcale nie szukają pracowników, ma sens w przypadku kogoś, kto nie ma zbyt wiele doświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zawsze ma sens. Możesz trafić na Pracodawcę, który poszukuje kogoś z Twoimi kwalifikacjami a jeszcze nikt taki nie złożył swojej aplikacji.

   Usuń
 6. jestem własnie w trakcie szukania pracy :) dzięki za przydatne wskazówki!
  http://czynnikipierwsze.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś w tym jest. Ja właśnie większość prac tak znajdowałam, ale moja branża jest specyficzna i nigdy nie można znaleźć ogłoszeń w internecie, chyba że w sektorze prywatnym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo zaskoczyło mnie jak mało osób zakłada własną firmę. Myslałam, że będzie troche więcej. Nie powinno mnie to jednak dziwić, bo tej umiejętności I przede wszystkim przedsiębiorczości nie uczą w polskiej szkole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj sama z własną firmą. Wtedy albo zrozumiesz dlaczego tak jest albo powiększysz procent szczęśliwych właścicieli firm.

   Usuń
  2. masz rację brak jest umiejętności przedsiębiorczość uczonej w szkołach. Przedsiębiorczość to nie tylko prowadzenie własnego biznesu, ale o tym będę pisała w innym poście z projektu

   Usuń
 9. Ja bym jeszcze bardzo chciała, by osoby, które tak rzekomo intensywnie szukają pracy, szanowały też pracodawcę i jego czas. W ostatnim czasie zdarzyło mi się dwukrotnie, że osoba nie pojawiła się na umówionej rozmowie o pracę bez żadnego uprzedzenia czy usprawiedliwienia. Po prostu nic. A mogłam w tym czasie poświęcić tę godzinę dla kogoś, komu naprawdę zależy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie ta osoba spotkała się wcześniej z brakiem szacunku ze strony pracodawcy i odbiła akurat na Tobie. Jednak możliwe, że coś jej wypadło i nie mogła zawiadomić. Nie wszyscy niepracujący mają zawsze czynny telefon i internet. Za to trzeba płacić. Może też być tak, że dowiedziała się od kogoś o Twoich wymaganiach np. dyspozycji przez 24 godziny. Jakoś niektórzy pracodawcy nie mogą zrozumieć, że pracownik chce mieć czas dla siebie, nie tylko dla pracodawcy.

   Usuń
  2. Zgadzam, się to świadczy już o kandydacie, tzw. wrażenie wywarł negatywne i zapewne w przyszłości nie byłabyś chętna umawiać się z nim na inną rozmowę

   Usuń
 10. Tekst bardzo dobry. Szkoda, że takich nie było, gdy ja szukałam pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuje. Mam nadzieje, że chociaż teraz się przyda innym poszukującym, którzy do mnie trafią :)

   Usuń