poniedziałek, 23 stycznia 2017

Rozdział I Ustal swój własny Plan Działania w aspekcie Poszukiwania Pracy


plan działania w poszukiwaniu pracy

Rozdział I Ustal swój własny Plan Działania w aspekcie Poszukiwania Pracy 

Czyli odpowiedz sobie na kilka zasadniczych pytań.Ponadto ważne i kluczowe jest to jaki status prawny na daną chwilę posiadasz? Czy jesteś już bez pracy tzn. np. otrzymałaś/eś  świadectwo pracy, czy w trakcie wypowiedzenia lub chorobowego?

Jeżeli jesteś już bez pracy zastanów się, czy nie lepiej zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy najbliższym dla Ciebie pod względem zamieszkania (można to zrobić już przez internet) by korzystać z różnych form finansowanych przez PUP, np. staże, szkolenia zawodowe, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zostać zatrudnionym na stanowisku utworzonym w wyniku doposażenia/wyposażenia.
Bez względu na status prawny, możesz skorzystać z usług doradców zawodowych w Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (CIiPKZ). Pomoc jest bezpłatna a doradcy  pomogą Ci odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości związane z Twoją osobą oraz na punkty podane poniżej. Poznaj zespół doradców z bydgoskiego Centrum, którzy profesjonalnie Cię wesprą w Twoich działaniach.

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej


Jest to możliwe w trakcie porady indywidualnej, czyli rozmowy bezpośredniej z doradcą, tylko Ty i On, lub w formie porady grupowej czyli tak zwanego szkolenia, warsztatów.
Na zajęciach  prowadzonych w CIiPKZ rozwiniesz np. swoje umiejętności interpersonalne, lepiej poznasz swoje mocne strony ale również przygotujesz się do skutecznego poszukiwania pracy, tworzenia dokumentów aplikacyjnych czy odbywania rozmów kwalifikacyjnych.
W Centrum pozyskasz również cenne informacje dotyczące sytuacji na rynku pracy, oczekiwań pracodawców, sytuacji zawodów, których wykonywaniem jesteś zainteresowana/zainteresowany.

Jaki Plan Działania ja Tobie proponuję w aspekcie poszukiwania nowej pracy? Przeczytaj również mój post dotyczący planowania.
1. Zastanów się co potrafisz – nie tylko chodzi mi o czynności do tej pory wykonywane w pracy zawodowej ale na co dzień w domu, w czasie wolnym, bo lubisz;
2. Zastanów się  co chcesz robić – na jakich stanowiskach chciałabyś/chciałbyś pracować>
3Skontaktuj się z doradcą zawodowym w CIiPKZ;
4. Stwórz CV – życiorysy.
5. Jaką prace chcesz/możesz wykonywać? Etat? Dodatkowa? A może własny biznes? Pomyśl o sobie co będzie za kilka lat – ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne – czy nabędziesz i kiedy prawo do emerytury;
6. Jak będziesz szukać pracy? Jak wygląda lokalny rynek pracy? Firmy w których mogłabyś /mógłbyś pracować;
7Zorientuj się, gdzie w okolicy w najbliższym czasie będzie organizowana Giełda Pracy;
8. Wysyłaj aplikacje…
9. Żeby wszystko spamiętać i się nie powtarzać postanowiłam stworzyć bazę pracodawców do których wysłałam już aplikację – spróbuj Ty również.
10. Notuj swoje działania. Warto prowadzić dziennik podejmowanych działań, w którym zapisujesz z kim i kiedy nawiązałaś kontakt i jaki był tego efekt. Przy intensywnych poszukiwaniach pozwoli to Tobie po pierwsze nie zgubić się w  „gąszczu” własnych działań i po drugie planować kolejne. Ponadto będziesz mieć obraz tego ile już zrobiłaś i co warto zrobić jeszcze, by osiągnąć sukces.
11. Networking… na spotkaniach u znajomych na facebook różne spotkania kobiet, biznesu;
12. Promuj swoją osobistą markę – czyli siebie!
13. Zaloguj się na portale biznesowe: linkendin czy goldenline.

Przystępując do działania, które może trwać bardzo długo, należy dokonać pewnego bilansu, a przede wszystkim jasno i precyzyjnie określić cel, który chcemy osiągnąć – podjąć decyzję jakiej pracy szukasz. Należy również określić środki i metody jego realizacji. Jeżeli wiemy, czego chcemy, to już połowa sukcesu.


26 komentarzy:

 1. bardzo ciekawy artykuł! Nie wiedziałam, że jest ktoś taki jak doradcy kariery przy PUP ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Doradca Zawodowy działą w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy Wojewózkim Urzędzie Pracy bezpłatnie i warto z niego skorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. dziękuje, mam nadzieje, że przyda się wielu osobom :)

   Usuń
 4. Mnie przekonała kiedyś zasada - "pomyśl, co lubisz robić najbardziej, a potem znajdź kogoś, kto ci za to zapłaci" :) Nie zawsze da się ją wcielić w życie, ale w moim przypadku w dużej mierze się udało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. haha! Też o tym marzę :D Teraz muszę znaleźć tego kogoś kto mi za to zapłaci ;)

   Usuń
 5. bardzo polecam linkedin, wmoim prazypadku zadziałało to lepiej niż agencja pracy www.adriana-style.com

  OdpowiedzUsuń
 6. CIekawy artykuł :) Ja jestem zarejestrowana np. na linkedinie i czasem to pomagało w znalezieniu pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Praktyczne i dobre wskazówki. Jestem na Linkedin z powodu swojego bloga. Liczę na to, że zdobędę nowych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. życzę powodzenia :) Na pewno się uda :)

   Usuń
 8. Fajnie,że są takie blogi! Nie dość, że świetne to jeszcze tak pomocne. Mam nadzieję, że będziesz jeszcze przez długie lata prowadzić bloga,będę częściej wpadać!:)
  asiaknebel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje, zapraszam i jeśli uważasz te treści za pomocne - proszę udostępnij dalej :)

   Usuń
 9. Wypchany po brzegi cennymi informacjami. Super!

  OdpowiedzUsuń
 10. Teraz pozostaje nic innego jak znaleźć pracę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj, nie trzeba jeszcze popracować na wieloma aspektami :)

   Usuń
 11. Mówiąc szczerze, rejestracji w PUP nie biorę pod uwagę jako formy poszukiwania pracy. Byłam już tam kiedyś zarejestrowana i w niczym mi to nie pomogło - a pracownicy wręcz sami dawali mi do zrozumienia swoim zachowaniem "kobieto, po co ty tu w ogóle przyjeżdżasz?" Ale może to zależy od tego, na jakich urzędników się trafi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są różne odczucia co do urzędów pracy ale standard obsługi klienta zdecydowanie się zmienił na przestrzeni lat i formy pomocy również :)

   Usuń
 12. Bardzo przydatny artykuł :) Czasem trzeba wysłać wiele CV zanim trafi się praca nas satysfakcjonująca. Pozdrawiam, www.youcancallmeann.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i warto wysyłać by otrzymać wymarzoną pracę :)

   Usuń
 13. Ciekawy i bardzo przydatny post. Nie wiedziałam, że obecność na portalach biznesowych może być taka pomocna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, bardzo pomaga. To są przede wszystkim portale zawodowe, gdzie przedstawiamy siebie jak np. w CV

   Usuń