poniedziałek, 5 czerwca 2017

Grafik komputerowy - ten co odzwierciedla naszą Wyobraźnię, tworzy Ogród Wyobraźni...


blog o motywacji i rozwoju zawodowym


Dzisiaj przedstawiam Wam zawód, który wykonuje Wiktoria. To ona sprawia, że to co chcemy przedstawić światu, zareklamować swoje usługi czy produkty, przyjmuje postać materialną. Zapraszam Was do jej Ogrodu Wyobraźni, a muszę Wam powiedzieć, że logo bloga twardo na ziemi miekko w chmurach jest właśnie jej dziełem :)
=================================================

1. Opis/ charakterystyka zawodu.

        Jestem grafikiem komputerowym, czyli przekładam wyobrażenia klientów na bardziej materialną formę. Najczęściej są one związane z pragmatycznymi pobudkami, ponieważ to, czym się zajmuję jest ściśle połączone z reklamą i publikacjami: identyfikacją wizualną, przygotowywaniem reklam, tworzeniem szablonów stron internetowych, grafiką wektorową, tworzeniem ilustracji oraz obróbką zdjęć.


     2.     Ukończenie jakiej szkoły jest wymagane?


     To, czy ukończenie szkoły jest wymagane, jest weryfikowane przez życie. Miałam to szczęście, że nim zdecydowałam się na ten zawód, on wybrał mnie. Zaczęłam najpierw zdalnie jako pomoc przy tworzeniu grafik komputerowych, a następnie zbiegiem szczęśliwych okoliczności dostałam etat w drukarni, a później już w agencji reklamowej i wciąż idę dalej. Uczęszczałam do szkoły policealnej i poszłam na studia, jednak w tym zawodzie rzeczywistość pokazuje, że tak jak z prawem jazdy – nauka to jedna rzecz, a praktyka to coś niemal zupełnie co innego. Na studiach można nauczyć się konstruktywnego myślenia, algorytmów, teorii barw, masy technik komputerowych itp. jednak to nie wystarcza, ponieważ praktyka i ćwiczenie umiejętności, współpraca przy różnorodnych projektach są kluczem do sukcesu. Można zacząć od szkoły, można iść do technikum lub zdecydować się na kursy, na które można uczęszczać osobiście lub zdalnie. Trzeba tylko uważać na sprytne chwyty marketingowe „od zera do bohatera”, bo wiele z tych kursów nie daje faktycznej wiedzy, a raczej ich próbki. Oferują certyfikaty, które de facto nic nie znaczą, bo przyszły pracodawca przede wszystkim zwraca uwagę na portfolio i styl. Wiele spośród tej wiedzy można znaleźć bezpośrednio w sieci, na forach lub nawet na youtube. Osobiście bardzo lubię yt, zwłaszcza publikacje ilustratorów, którzy w czasie rzeczywistym tworzą nowe rzeczy – przede wszystkim speed painting i concept arty.


        3.   Gdzie można znaleźć pracę.

   Jako grafik pracę można znaleźć absolutnie wszędzie. Już nie tylko w drukarni czy agencji reklamowej, a coraz częściej graficy mają samodzielne stanowiska w dobrze rozwiniętych firmach czy instytucjach, które niekoniecznie zajmują się drukiem. W takich przypadkach dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę o marketingu i działaniu promocyjnym.


zawód grafik komputerowy

   Oczywiście można zostać freelancerem, co w pierwotnych założeniach miało się wiązać nie z posiadaniem działalności gospodarczej, a byciem tzw. wolnym strzelcem. Prawdziwych freelancerów z definicji jest bardzo niewielu, ponieważ z tego, co widzę, raczej większość osób pracujących online ma własne działalności, a nie pracują na umowy. Mimo, że jestem zarejestrowana na wielu portalach jako freelancer, prowadzę działalność gospodarczą i wystawiam fv. Prowadzenie jednoosobowej działalności w tym zawodzie jest nie lada wyzwaniem i odpowiedzialnością. Owszem, jest się sobie samemu sterem, żeglarzem, okrętem, ale też marketingowcem, sekretarką, księgowym, pracownikiem i szefem. Wielu klientów potrzebuje projektów „na wczoraj”.
     Są przeróżne sytuacje – zbieg okoliczności doprowadzi do bardzo fajnej, długofalowej współpracy, a czasem mimo starań klient nie doceni w żaden sposób naszej pracy i ani współpraca, ani jej efekty nie dają przyjemności czy to radości z projektu czy satysfakcji z wynagrodzenia.
    Jest też jeszcze jedna część ciemniejszej strony księżyca. Niestety wiele spośród osób działających jako freelancerzy psują rynek, ponieważ nie posiadają działalności i nie płacą podatków, ZUSu, nie kupują programów, działają na darmowym lub co gorsza pirackim oprogramowaniu i zaniżają w ten sposób ceny. Biorąc pod uwagę, że do tego dochodzą dodatkowe opłaty, tj. sprzęt, telefon, prąd, Internet i wiele innych, godzina pracy grafika powinna wynosić minimum 50 zł. Niestety próbując oszczędzić firmowe pieniądze klient naraża się na dodatkowe wydatki związane z poprawą projektu. Często zatrudniony później profesjonalista będzie zmuszony rekonstruować projekty. Wielokrotnie musiałam odtwarzać logo, a nawet szablony ulotek czy innych materiałów reklamowych, ponieważ były robione metodą prób i błędów.

    4.     Charakterystyka wykonywanych zadań i czynności.

    Grafika komputerowa ma zastosowanie do praktycznie nieskończonej ilości realizacji – plakaty, ulotki, bannery, ilustracje do książek, szkice techniczne, layouty aplikacji, 3D ... Każdy może znaleźć w tym zawodzie swoją niszę – znam ornitologa, Dawida, który kocha to, co robi, a jednocześnie jest cenionym grafikiem tworzącym publikacje przyrodnicze, gry, tablice informatyczne i przede wszystkich świetnie rysuje – na każdym kroku dowodzi, że można kochać to, co się robi. Udowadnia własna praca nie może być nudna! Wielu moich znajomych lepiej się sprawdza jako programiści i wolą bym tworzyła im layouty. Robię je szybko i sprawnie, a samo tworzenie daje mi frajdę. Sama najbardziej lubię identyfikację wizualną – zaprojektować nieszablonowy sygnet lub „maskotkę” do logo, albo pełną identyfikację firmy – czyli komponować księgi znaków zawierających layouty, które mają tworzyć spójną całość. Aktualnie jest moda na proste, „ponadczasowe” logo, które są proste jak dwa skrzyżowane patyki rzucone na chybił trafił podobne jedno do drugiego tak, że już nie wiadomo co jest symbolem czego. Przesadne upraszczanie powoduje błędne skojarzenia, np. nowe logo policji przypomina bardziej kwiat niż tarczę. W identyfikacji chodzi nie o ślepe podążanie za trendami, a stworzeniem czegoś interesującego, niezbyt skomplikowanego i jednocześnie zapadającego w pamięć. Wiele bardzo znanych, międzynarodowych firm, ma logo stworzone poprzez zabawę – symbolu i tekstu, np. Carrefour (skrzyżowanie), Tostitos (dwie postacie jedzące nachosy), Fed-Ex (strzałka), Guild of Food Writers (łyżka w kontrze na stalówce pióra), Amazon (uśmiech), sygnet Toblerone (wizerunek niedźwiedzia w Alpach)… Genialne w swej prostocie – i naprawdę ponadczasowe!

    5.     Co w tej pracy podoba mi się najbardziej?
     
             W tym zawodzie można być częścią zespołu lub pracować na niezależnym stanowisku. Osobiście preferuję tą druga opcję, jednak wszystko może się zmienić. To jest tak szybko rozwijający się kierunek, że tak naprawdę nie wiadomo czego się trzymać, lub czego nie – klasycznej grafiki z definicji czy czegoś bardziej abstrakcyjnego? Tu można tworzyć identyfikację i zająć się działaniami marketingowymi, można tworzyć ilustracje, postacie i zająć się animacjami do gier lub filmów, można iść w stronę 3D, grafikę można połączyć z innymi umiejętnościami, np. programowaniem – zająć się tworzeniem aplikacji i stron, lub drukiem 3D. Tak jak w słynnym cytacie – naszą granicą jest tylko wyobraźnia. Dodałabym jednak, że moja wyobraźnia sięga daleko dalej niż umiejętności, które cały czas staram się rozwijać. To nie zawód dla osób, które nie lubią progresu i ogromnej dynamiki pracy ;)
       
       Chcesz, by Twoje marzenie i wyobrażenia przybrały postać materialną? Zajrzyj do Ogrodu Wyobraźni :)



25 komentarzy:

  1. Dziękuję Krysiu! Mam nadzieję, że kogoś zainspirujemy do graficzenia lub kreatywnej dyskusji na ten temat :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Troszkę zajmuję się grafiką komputerową, główne na potrzeby znajomych i zaprzyjaźnionych firm, lubię to, takie komponowanie grafik mnie odpręża ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oo super! Co tydzień dowiaduje się o Tobie nowych szczegółów ;)

      Usuń
  3. Ja mam trochę do czynienia z grafikami, bo zajmuję się brandingiem i PR, także ja wymyślam różne rzeczy, a oni tworzą i sprowadzają mnie czasem na ziemię :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no mam nadzieje, że jednak czasami udaje się zrealizować Twoje marzenia :)

      Usuń
  4. Bardzo zazdroszczę osobom o zaawansowanych umiejętnościach graficznych, chciałabym kiedyś wejść na taki poziom :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również ale na szczęście są tacy, którzy ogarniają takie czary mary :D

      Usuń
  5. Zazdroszczę przede wszystkim umiejętności:) ja sie zgłaszam do innych jesli czegoś potrzebuję także zdaję sobie sprawę jak marudza klienci:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dobrze, że inni potrafią to, co my nie umiemy :) Za to my wspomagamy innych w tym, w czym oni nie są dobrzy ;)

      Usuń
  6. myślę że dla wielu osób to bardzo przydatny post

    OdpowiedzUsuń
  7. U mnie jest całkiem na opak z umiejętnościami graficznymi, więc bardzo zazdroszczę takim osobom :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobry zawód, wiele możliwości.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja także stałam się "grafikiem z przypadku". Kiedyś nie potrafiłam sama zainstalować gadu-gadu, a teraz tworzę projekty dla małych i dużych firm - życie jest bardzo nieprzewidywalne :) Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie :) Nie wiadomo gdzie i na kogo się trafi.

      Usuń
  10. Bardzo przydatny wpis. Szczególnie dla osób poszukujących swojego miejsca na gruncie zawodowym. Wiele informacji rozjaśniających ten zawód.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że tak to zostało odebrane. Taki był cel - chciałam w formie instant przekazać wszystkie plusy i minusy tego zawodu ;)

      Usuń
  11. Witam serdecznie jestem Sandra, mieszkam w Wielkiej Brytanii i rozpoczynam podróż po świecie terrarystyki, potrzebny mi jednakże dobry grafik do wykonania strony internetowej , plakatu i wizytówki oraz stworzeniu loga , za wszelkie informacje i polecenia z góry dziękuję pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń