piątek, 19 sierpnia 2016

Jak być sobą? Opowieść o Asertku - recenzja

Dzisiaj przedstawiam Wam książkę: „Jak być sobą. Opowieść o Asertku”. Autor to rewelacyjna Pani Psycholog Joanna Rajang, która w przystępnym praktycznym ujęciu przedstawia złożoność psychologicznego zagadnienia społecznego. 
Jest to bajka, która w bardzo prosty sposób, dzięki opowieści tłumaczy relacje międzyludzkie, pomaga poszukiwać swojego miejsca wśród ludzi, umożliwia rozumienie własnych i cudzych motywów postępowania, skłania do poszukiwania skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z trudnościami.

asertywne zachowanie


Jak sama nazwa głównego bohatera wskazuje, że mowa jest o asertywności, czyli posiadaniu i wyrażaniu własnego zdania oraz bezpośrednim wyrażaniu emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych.

Bohaterami  książki są lalki w Teatrze Bardziej Prawdziwym.  Głównym bohaterem jest lalka Niewiadomek, który zakładając różne maski i przez to przeżywając różne czasami dziwne i przykre relacje z innymi lalkami na gruncie zawodowym, w końcu trafia na właściwą.
Asertek nie zawsze był Asertkiem. Wiele lat próbował różnych sposobów działania, zmieniał swoje przekonania, uświadamiał sobie złożoność świata.

Zaczął od maski, w której narzucano mu inne role i zadania, niż na co dzień wykonywał, zadania w których nie czuł się dobrze ale nie umiał odmówić, po maskę agresywną i dominującą, nie biorącą pod uwagę innych uczuć i relacji społecznych. Przyjął postawę dużej pewności siebie nie licząc się z uczuciami innych, co jednak również nie okazało się odpowiednie. W ostateczności  założył nową maskę i snuł w niej intrygi, działał przebiegle i kretywnie ale bardzo wyrafinowanie. Tu niestety zabrakło mu wrażliwości na uczucia i potrzeby innych (humanioli). Realizując swoje cele, niszczył relacje z innymi lalkami.

Tak próbując i poszukując odpowiedniej postawy dla siebie w świecie trafił na tą właściwą, idealną. Maskę, która zawierała dużo ilość Humanioli ale i energoły (inicjatywa do poszukiwania różnych sposobów działania)  i wynikcelu (kieruje tą właściwą energię na realizacje celów i osiąganie pożądanych efektów).
Chcesz dowiedzieć się jakie maski zakładał? Przeczytaj 

Garść cytatów:
- nasza dbałość o siebie przynosi korzyść zarówno nam samym, jak i osobom, które są wokół nas
- Twoje zachowania wywołują określone reakcje u innych ludzi, dopasowane do Twoich własnych zachowań
- Twoje zachowania nawykowe muszą się zmieniać, bo zmienia się wszystko co Cię otacza
- Nawet najskuteczniejsze zachowanie, w którym pomijasz drugiego człowieka z czasem uczyni Cię samotnym
- Różnorodne sytuacje w życiu prowokują nas do poszukiwania najlepszych sposobów postępowania. Prawdopodobnie Ty również na co dzień próbujesz, podejmujesz decyzje. (…)Każdy z nas może zdecydować sam czy wybiera zachowanie sprzyjające przyjaznej relacji z innymi czy też nie. A Ty co wybierasz?

Nie jest to żadna pozycja pisana językiem naukowym – bardzo przystępna, łatwo się czyta i daje dużo do myślenia – Polecam!
Można ja kupić w sklepie Personel System

asertywnosc13 komentarzy:

 1. Zachęciłaś mnie :). Mam wrażenie, że ta historia będzie podobnie napisana jak książka "Kto ukradł mój ser" Podobna zasada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie czytałam jeszcze "Kto ukradł mój ser" ale zapewne również bardzo ciekawa pozycja :)

   Usuń
 2. Niestety mało osób rozumie to, że najpierw trzeba zadbać o siebie, by móc dbać o innych.. Jak przykładowo zmęczona mama ma szaleć z dziećmi? To tylko przykład, ale wiele w tym prawdy. Może wypożyczę tę książkę :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważne by w codzienności nie zapominać o sobie, nie można cały czas poświęcać się dla innych bo w końcu te przykre emocje, które się gromadzą gdzieś z tyłu głowy i serca wybuchną nie w tym momencie i czasie. Wtedy ucierpi na tym cała rodzina: dziecko, mąż i inni. Najlepiej ustalić z partnerem, że w tygodni jest jakiś czas tylko dla niej. Iza książkę pożyczę Ci osobiście :)

   Usuń
 3. świetna pozycja, a ten kot ... jakby mój :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kociak kochany, pojawił się w naszym życiu niespodziewanie a teraz nie wyobrażam sobie codzienności bez niej :) Niedługo skończy rok chyba muszę zorganizować jej imprezę niespodziankę ;)

   Usuń
 4. świetna pozycja, a ten kot ... jakby mój :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęciłaś mnie, szczególnie że mam problem z asertywnościa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się i książkę naprawdę polecam :)

   Usuń
 6. Świetna recenzja, potrafisz zachęcić !

  OdpowiedzUsuń
 7. Musi być dobra książka, skoro nawet kotu się podoba, a koty, jak wiadomo, są mistrzami asertywności :D

  OdpowiedzUsuń