sobota, 27 sierpnia 2016

Kiedy robisz pierwsze wrażenie podczas poszukiwania pracy?


poszukiwanie pracy


Kiedy rozpoczynasz poszukiwanie pracy, pierwsza myśl która przychodzi, dotycząca tego od czego zacząć, to CV i tzw. Pierwsze wrażenie u pracodawcy/rekrutera.
Kiedy robimy tzw. Pierwsze wrażenie?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej? – błędna odpowiedź!


Pierwsze wrażenie robimy już podczas czytania naszej aplikacji a także… na portalach społecznościowych!
W dobie internetu rekruter „wygogluje” sobie Twój profil już wszędzie: Facebook, NK, Instagram, Twitter, Linkendin, Goldenline czy  Snapchat i wiele innych.
Pytanie: Jakie informacje umieszczasz jako ogólnodostępne?
Jeżeli jesteś zarejestrowany na którymś z tych portali i poszukujesz pracy, przejrzyj informacje które udostępniasz, gdyż  rekruter może je przeglądać. A więc:
 1.  Przejrzyj swój profil pod kątem zawodowym;
 2. Jeżeli udostępniasz mema o znaczeniu politycznym, religijnym itp., zastanów się komu je pokazujesz – „pogrzeb: w opcjach prywatności by wszelkie zdjęcia, grafiki czy teksty niekoniecznie potwierdzający Twój wizerunek  jako wzorowego pracownika nie udostępniać publicznie, zostaw je tylko dla znajomych;
 3. Udostępniaj tylko informacje dotyczące Twojej branży – oczywiście w aspekcie pozytywnym;
 4. Jeżeli prowadzisz bloga, stronę, udzielasz się w grupach branżowych – pochwal się tym, a nawet informuj w tych grupach, iż poszukujesz pracy;
 5.  Polecam założenie profilu na Linkendin lub Goldenline lub tu i tu. To portale typowo zawodowe, gdzie HRowcy poszukują kandydatów do pracy, nawet jeśli Ty aktualnie nie szukasz.
h    
poszukiwanie pracy
      
    
     No dobrze, zadbałaś/eś o swój wizerunek w sieci to teraz pomyśl o swowie pisanym – o aplikacji, które będziesz przesyłał do potencjalnych pracodawców.

Aktualnie odpowiada się na ofertę pracę przez specjalny portal internetowy, lub po prostu wysyła na adres mailowy Firmy. Jeżeli w ofercie pisze: złóż aplikacje, to oznacza to, że pracodawca spodziewa się CV, Listu motywacyjnego a czasami też dokumentów potwierdzających odpowiednie kwalifikacje.

Życiorys zawodowy (curicullum vitae), inaczej CV - zawiera uporządkowane dane o kandydacie. Ma on wyróżniać się spośród innych CV – forma dokumentu powinna przyciągnąć uwagę i robić wrażenie pracy starannej, dokładnie przemyślanej, skierowanej do danego odbiorcy (konkretnego pracodawcy). Powinien eksponować cechy i umiejętności podane w ogłoszeniu oraz zawierać określone informacje: ukończone kursy, szkolenia, aktywność w organizacjach, udział w wolontariacie. W większości przypadków stosuje się życiorys w wersji chronologicznej, zaczynając od podania ostatniego miejsca pracy a kończąc na tym od którego rozpoczynałaś/eś karierę zawodową.

Nie wypisujemy już tylko nazwę firmy i stanowisko – przy stanowisku wymieniamy główne czynności które wykonywaliśmy na co dzień i które są zbieżne z czynnościami oferowanymi w ofercie pracy, na którą aplikujemy.
By wyróżnić się – czasami z tłumu innych życiorysów, proponuje stworzenie CV kreatywnego, niestandardowego i ukierunkowanego.

Treść listu motywacyjnego zależy od tego, czy stanowi on odpowiedź na ogłoszenie rekrutacyjne, czy też jest wysyłany do firmy, którą jest zainteresowany potencjalny kandydat, nawet jeśli nie wie, czy prowadzi ona w tej chwili nabór.
Przy pisaniu listu motywacyjnego stosuje się wymienione na początku ogólne zasady pisania dokumentów aplikacyjnych, a ponadto należy wziąć pod uwagę, że:
 1. Przede wszystkim w liście motywacyjnym powinny znaleźć się odpowiedzi na pytania: „Dlaczego staram się o pracę w tej właśnie firmie?” oraz „Dlaczego właśnie ja powinienem zostać w niej zatrudniony?”;
 2. Istotne jest imienne zaadresowanie listu z podaniem dokładnej i pełnej nazwy firmy, jej adresu oraz osoby odpowiedzialnej za rekrutację;
 3. W liście należy przekazać tylko te informacje o kwalifikacjach zawodowych, umiejętnościach i predyspozycjach, które są zbieżne z oczekiwaniami pracodawcy – nie musisz przedstawiać siebie jako osoby o wybitnych zdolnościach przywódczych, organizacyjnych etc.
 4. List motywacyjny pisze się w pierwszej osobie, a całość powinna się zmieścić na jednej stronie A4;
 5. Nie należy zapomnieć o dodaniu klauzuli o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów rekrutacji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; (tekst jednolity: Dz.U. z 2015r., poz. 2135). 
            
 aaa jeszcze jedno… Pamiętaj by na CV umieścić aktualny numer telefony i adres e-mail ....

a jak zadzwoni telefon i głos po drugiej stronie zarosi Cię na interviev do Firmy do której aplikowałaś/eś to nie bądź zszokowana/y – to oznacza że Twój publiczny profil i CV jest w miarę profesjonalny i możesz sobie pogratulować połowy sukcesu. Teraz to już prawie z górki! Już tylko rozmowa kwalifikacyjna.

pierwsze wrazenieRozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym składnikiem procesu rekrutacji w większości firm, a ich skuteczność jest wynikiem szczegółowego planowania i przygotowania ze strony osób, które ją prowadzą. Bardzo często jest to jeden z etapów rekrutacji. O innych etapach napiszę kiedyś indziej w osobnym poście.

Podczas rozmowy badane i wyjaśniane są wszelkie wątpliwe kwestie, czyli informacje lub braki w informacjach zawartych w dokumentach aplikacyjnych. Mają na celu uzyskanie informacji o powodach działania kandydata, wyjaśnienie informacji lub sprawdzenie szczegółów. Stosuje się także coraz częściej pytania sytuacyjne, kiedy kandydat musi podać przykład postępowania z przeszłości w konkretnej sytuacji, gdyż w ten sposób określa się potencjalne przyszłe reakcje i sposób postępowania, np. reakcję na stres lub problem który może spotkać już pracownika w pracy.

Podczas rozmowy sprawdza się wiarygodność i spójność pracownika (analiza mowy ciała oraz treści wypowiedzi) ale też zapał i motywację do pracy. Dlatego na rozmowę kwalifikacyjną warto się przygotować, poznać specyfikę Firmy, zastanowić się na czym polegałyby czynności do wykonania na tym stanowisku, gdyż okazuje się, że  pracę dostają nie Ci co mają najlepsze wyniki na Dyplomach, lecz Ci, którzy reprezentują największe zaangażowanie i są zdecydowane podjąć tą pracę.

To co, zabierasz się za poszukiwanie pracy? Powodzenia!

A Tobie jak szło z poszukiwaniem pracy? Zrobiłeś coś śmiesznego?


32 komentarze:

 1. Dla mnie bardzo cenna wiedza. Taka pigułka tego, co najważniejsze dla osoby, która myśli o zmianie zawodu. Może to ja ;)?
  Świetny post.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuje Evita :) Myślę że takie wskazówki każdemu mogą się przydać :) Wcześniej lub później ale może przyjść taki dzień że ktoś pomyśli sobie - czas na zmianę pracy :)

   Usuń
 2. Świetny artykuł,podstawowe wskazówki jeśli chcemy zmienić lub poszukujemy aktualnie pracy, ja na szczęście już ją znalazłam, ale kto wie, takie informację przydadzą się każdemu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuje i cieszę się, że znalazłaś pracę z której jesteś (prawdopodobnie) zadowolona :)

   Usuń
 3. Mam wrażenie, że wszystko zależy od branży. U mnie (projektowanie graficzne) najlepiej sprawdziłoby się jakieś kreatywne CV i pisanie do firm, bez czekania na ich ogłoszenie. Mój mąż (programista) praktycznie nie musi szukać pracy, bo co chwila do niego się dobijają, więc mam wrażenie, że listy motywacyjne to dla tej branży jakiś relikt przeszłości (to firma musi przekonać kandydata, że warto dla niej pracować, a nie na odwrót). A co do nietypowych sytuacji, to mi też zawsze się wydawało, że blog jest atutem (że ma się jakąś pasję, inicjatywę i w ogóle), ale ostatnio znajoma prawniczka powiedziała, że pisze pod pseudonimem, bo w jej branży nie jest to dobrze widziane.
  Na szczęście w najbliższym czasie nie muszę się przejmować procesem rekrutacji, bo od niespełna pół roku mam nareszcie swoją firmę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ja tez uważam że LM przechodzą do lamusa ale są jeszcze Firmy które tego wymagają...
   Blog może być atutem zależy o czym piszemy i jaki zawód wykonujemy - czy np nie zajmujemy się dwoma przeciwnościami, lub np na blogu piszemy o czymś co jest wrogiem naszej pracy zawodowej

   Usuń
 4. Ja zawsze strasznie się denerwowałam na rozmowach o pracę, dlatego o wiele lepiej mi będąc swoim własnym szefem :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ha a to na pewno :) a zapraszasz na rozmowy do siebie inne osoby? Jak to jest być po drugiej stronie? :)

   Usuń
 5. Bardzo cenny tekst! Dobrze pamiętać o tym wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja całkiem niedawno znalazłam całkiem fajną pracę, ale rady jak najbardziej przydatne. Łatwiej jest sprawdzić nas prześwietlając facebooka niż zadając nam pytania - wiadomo, na rozmowie każdy z nas się stara, na facebooku jesteśmy sobą i o tym należy pamiętać. Goldenline i inne tego typu profile jak najbardziej na plus, stworzenie czegoś takiego nie zajmuje dużo czasu a stawia nas w zupełnie innym świetle ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak profile zawodowe na pewno ułatwiają znalezienie pracy - bo to Pracodawca może nas znaleźć :)

   Usuń
 7. Bardzo dużo cennych rad! CV pisałam tylko raz i było to nie lada wyzwanie. A rozmowa kwalifikacyjna jeszcze przede mną - do tej pory pracą znajdowała mnie sama i omijały mnie te wszystkie procedury ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo fajnie że nie masz problemów ze znalezieniem pracy :) Myślę że tzw. pierwsze wrażenie może być też przydatne Pracodawcom -wkońcu to teżświadczy o ich wizerunku jako firma

   Usuń
 8. Co prawda pracy nie szukam, ale fakt, że kiedy zabierałam się za to, to linkedin bardzo mi pomogło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak profile zawodowe są bardzo przydatne :)

   Usuń
 9. a ja lubie takie niesztandarowe CV, ktore sie wyroznia i jest oryginalne.
  mimo, ze wiem, ze zasady sa sztywne i kazda szkola uczy tradycyjnych metod.
  ja jednak zachecam, aby CV bylo zachecajace, ciekawe i aby rzucalo sie w oczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też mam takie zdanie :) sztampowość nie jest aktualnie modna :)

   Usuń
 10. Bardzo cenny i ważny post :) Fajnie, że wspominasz o kilku istotnych sprawach, o których większość z nas pomyślałaby od dupy strony, jak chociażby "pierwsze wrazenie" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pierwsze wrażenie w sumie w każdym aspekcie naszego życia ma duże znaczenie, nie tylko podczas poszukiwania pracy :)

   Usuń
 11. Dawno już nie pisałam cv. Ale chyba wkrótce będę musiała się za to wsiąść.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ile ja w życiu nachodziłam się na rozmowy kwalifikacyjne. Swego czasu to było chyba moje hobby - miałam z tego dużo funu i satysfakcji, ale fakt, czasy też były inne i w ofertach pracy można było przebierać. Dzisiaj nie miałabym na to już ochoty. Jestem na swoim i mam nadzieję, że jak najdłużej tak pozostanę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że to Twoje "chodzenie" na rozmowy kwalifikacyjne przydało się - np z obyciem się i kontaktach z klientami :) Przeprowadzanie trudnych rozmów w tym negocjacji w końcu podczas prowadzenia działalności gospodarczej jest znacząca

   Usuń
 13. Dużo cennych porad. Dzięki za podzielenie się! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo przydatna wiedza. Teraz wiem jakie błędy popełniałem. Wykorzystam tą wiedzę podczas kolejnego poszukiwania pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważnie jest uczenie się na własnych błędach :) i umiejętność wyciągania z nich błędów

   Usuń
 15. To co mamy na FB czy innym portalu może nam zamknąć drogę do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto więc zadbać o swoje profile.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak profile i to co w nich udostępniamy nie są już własnością prywatna

   Usuń