środa, 10 sierpnia 2016

Z cyklu - gdzie warto się wybrać (ładowanie baterii cd.)

W ostatni weekend przyjechali do mnie synowie mojej siostry - w końcu mają wakacje to chociaż do ciotki na weekend przyjadą. NO i dylemat - gdzie ich zabrać by się nie nudzili? Mieszkamy w bloku więc nie ma ogrodu i podwórka do biegania a pogoda była kiepska. Wybór padł na Muzeum Ściśle Tajne w Tryszczynie oraz Exploseum, z przerwami na szukanie skarbów w pobliskich lasach.
rozwoj osobisty

Rzecz dzieje się w Bydgoszczy.
Jeżeli jeszcze nie byliście w tych miejscach to polecam gorąco! Wybraliśmy się w następującym składzie: 2 osoby dorosłe, 12latek, 10latek i 4latek i muszę Wam powiedzieć że mimo różnicy wiekowej nikt się nie nudził.

Muzeum Ściśle Tajne - miejsce Tryszczyn za sklepem DINO. Jest to muzeum powstałe z schronu atomowego, wybudowanego w 1958 roku.

motywacja

rozwoj zawodowy

motywacja

realizacja celow

Włączanie zasilania, łączenie telefonicznie wysyłanie historycznych esemesów to tylko niektóre atrakcje podczas pobytu w muzeum – dla wszystkich milusińskich i dorosłych. Jest możliwość wzięcia udziału w tzw. grze escape room. 
motywacja

Można obejrzeć i powspominać, jakie sprzęty funkcjonowały jeszcze kilkadziesiąt lat temu. 

Pamiętaj, by wcześniej zadzwonić i zgłosić swoje przybycie, gdyż zwiedzanie z Przewodnikiem zaczyna się zawsze o pełnej godzinie.

EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Pierwotnie, była to fabryka, przeznaczona do zadań militarnych III Rzeszy produkując m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim. 
realizacja celow

realizacja celow

rozwoj osobisty


Exploseum to kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy, w której można poznać historię np. Alfreda Nobla – wynalazcy prochu oraz dlaczego co roku przyznawana jest Nagroda Nobla, różne bronie wojenne poczynając od taranu a kończąc na bombie atomowej, oraz etapy produkcji nitrogliceryny, warunki życia  ok. 40 tys. Przymusowych robotników, jeńców wojennych. Linia produkcyjna strefy produkcji nitrogliceryny.
realizacja celow


To muzeum interaktywne, można obejrzeć, dotknąć, posłuchać. Na mnie wielkie wrażenie wywarło kino, które powstało z jednej z hal produkcyjnych. Niestety wyświetlany był przerażający film – wybuch bomby atomowej siejący niesamowite zniszczenia.

Czas zwiedzania to minimum 2 godziny więc warto wybrać się tam przed 15.30 gdyż w sezonie letnim zamykają o 17.00.

rozwoj zawodowy

W Bydgoszczy jest wiele miejsc wartych uwagi, miejsc rewelacyjnych do spędzania czasu z rodziną, może kiedyś przedstawię Wam jeszcze coś? 

27 komentarzy:

 1. Bydgoszcz fajna jest i basta! Magiczne Schodki, most kolejowy nad rzeką, pozostałości murów obronnych i jednej z baszt... długo by wymieniać. Będąc w pobliżu warto też zajrzeć na linię umocnień "Bydgoskie Przedmoście" i w okolice Solca Kujawskiego, żeby zerknąć na upiorne drzewo z cmentarza Mennonitów. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie :) miejsc wartych uwagi w Bydgoszczy jest dużo - dla każdego coś dobrego :) ale... o upiornym drzewie nie słyszałam! już nadrabiam zaległości :)

   Usuń
 2. Bardzo fajna atrakcja, może kiedyś będę miała okazję skorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dom do góry nogami i myslecinek to tez fajne miejsca :) A najfajniejsze escape room'y są na Gdańskiej w Break the brain. Polecam pokój mordercy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. escape roomów w Bydgoszczy bardzo dużo jest i każdy ma w sobie coś nwego, interesującego :)

   Usuń
 4. Aha! No i obowiązkowe muzeum brudu i mydła :) Ulica Długa w Bydgoszczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Aha! No i obowiązkowe muzeum brudu i mydła :) Ulica Długa w Bydgoszczy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dom do góry nogami i myslecinek to tez fajne miejsca :) A najfajniejsze escape room'y są na Gdańskiej w Break the brain. Polecam pokój mordercy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne to muzeum, jak tylko córka podrośnie napewno tam zajrzę.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Orany, nawet tam nie byłam :) Ale za to kocham Muzeum Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej i w ogóle Wyczółkowskiego kocham! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wstyd się przyznać ale w Muzeum Wyczółkowskiego nigdy nie byłam a zawsze sobie obiecuje że będę :) Kiedyś by na Gdańskiej :)

   Usuń
 9. Jestem pewna, ze w takich miejscach, na pewno sie nie nudzili :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam w Bydgoszczy dwa razy, ale głównie łaziłam bez celu po mieście;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. następnym razem daj znać kiedy będziesz to napiszę Ci co warto zobaczyć :)

   Usuń
 11. Bydgoszcz była zawsze dla mnie takim miastem "mijam na trasie nad morze". Chyba powinnam zacząć rozważać tam małe pit stopy bo opisane fabryczne klimaty sa bardzo bliskie memu sercu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. te klimaty fabryczne na żywo robią jeszcze lepsze wrażenie :)

   Usuń
 12. Ale ciekawe miejsca! Będę jesienią w Bydgoszczy bez dzieci, ale przekonałaś mnie, żeby wiosną wrócić z dziećmi:) Muzeum Ściśle Tajne - sama nazwa jest super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Bydgoszczy jest bardzo dużo interesujących miejsc na wycieczki z dziećmi :) niebywałą atrakcją jest np. rejs tramwajem wodnym :)

   Usuń
 13. Tyle fajnych miejsc u Was? To musze się kiedyś wybrać na dłużej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iza zapraszam serdecznie :) i czekam na wspaniały post na Twojej stronie :)

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 14. O, jaaaa! Uwielbiam takie miejscówki!

  OdpowiedzUsuń