sobota, 28 stycznia 2017

Twoja autoprezentacja.. Gdziekolwiek chcesz…

Twoja autoprezentacja


Było o pierwszym wrażeniu, czas na wrażenie wywoływane przy spotkaniu bezpośrednim. Jak Cię widzą tak Cię piszą… Coś w tym jest prawda? To jednak nie tylko wygląd fizyczny, ale również to, co sobą reprezentujemy słowami – autoprezentacja.


Autoprezentacja to sposób, w jaki każdy człowiek poprzez swoje wypowiedzi, zachowania i sygnały niewerbalne komunikuje na zewnątrz kim jest, albo za kogo chciałby być uważany. Zachowania takie nie muszą być udawane czy nieautentyczne, ani też znacząco rozbieżne z osobowością danej osoby - autoprezentacja to nic innego, jak takie przedstawienie siebie, jakiego oczekują inni ludzie. To jedna z technik wywierania wpływu.

Warunkiem niezbędnym dobrze przygotowanej autoprezentacji jest poznanie potrzeb pracodawcy i spowodowanie, by uznał, że to właśnie TY będziesz potrafił je zaspokoić.
W związku z tym należy uwypuklić korzyści, które można mu zaoferować, odwoływać się do pozytywnych emocji, ale także w konkretny i logiczny sposób przedstawiać własne możliwości, czy umiejętności.


Najważniejsze zasady, którymi rządzi się sztuka autoprezentacji dotyczą umiejętności sterowania emocjami odbiorcy, od którego zależy decyzja:
§  Pierwszą zasadą jest wykorzystanie wszystkich sytuacji, które mogą pomóc w zdobyciu zaufania odbiorcy. Dotyczy to takich okoliczności, w których można wykazać się swoimi kompetencjami i takimi cechami charakteru, które są w danej sytuacji pożądane.
§  Drugą, równie ważną zasadą jest podawanie wyłącznie prawdziwych informacji,
ponieważ pozwala to na poprawne i bezpieczne relacje z ludźmi. Lepiej podać mniej informacji, ale za to konkretnych, czy takich dzięki którym można osiągnąć mniejsze, ale pewne efekty niż podać informacje, które w konsekwencji negatywnie wpłyną na wizerunek danej osoby. Najgorsze co może być, to podanie fałszywych wiadomość. Pracodawca nigdy już nam nie zaufa.
 • Bardzo ważna jest nasza motywacja, zaangażowanie i wewnętrzna determinacja, a także pamiętaj o panowaniu nad emocjami, twórczym myśleniu, ekspresji, entuzjazmie, wiedzy i doświadczeniu.

Słowa mają wiele znaczeń – precyzja w ich używaniu prowadzi do doskonałości w działaniu.

. działaniu.
 Dobra autoprezentacja to (wskazówki):
 • łatwość wypowiedzi;
 • znajomość mowy ciała;
 • zdecydowana postawa;
 • umiejętność przekonywania.
 • bądź nastawiony pozytywnie, odpręż się i uśmiechaj,
 • nie przyjmuj postawy „przepraszam, że żyję”,
 • pewnie podaj rękę rozmówcy,
 • najlepiej usiądź prosto na krześle i patrz na rozmówcę (kontakt wzrokowy jest bardzo ważny, bo rozmowa to coś więcej, niż wymiana słów),
 • siedź spokojnie, nie na brzeżku krzesła, ponieważ sprawia to wrażenie, że kandydat tylko czeka, żeby uciec z pracy, o którą się właśnie stara,
 • sprawiaj wrażenie zainteresowanego,
 • bądź pewny siebie, ale nie zarozumiały,
 • kontroluj takie odruchy jak stukanie palcami w stół czy bawienie się długopisem,
 • w czasie rozmowy nie pal, nawet jeśli otrzymasz pozwolenie,
 • nie zaczynaj rozmowy od pytania o zarobki i czas pracy (zwłaszcza jeśli stanowisko jest odpowiedzialne, a praca wymaga zaangażowania),
 • bądź zwięzły – odpowiedź powinna dokładnie odnosić się do zadanego pytania i mieścić się w 2–3 minutach,
 • posługuj się określeniami ilościowymi – korzystaj raczej z liczb niż przymiotników, nie mów „zaoszczędziliśmy bardzo dużo pieniędzy” tylko powiedz ile dokładnie zaoszczędziliście,Pamiętaj!
Autoprezentacja powinna być profesjonalna, konkretna ale także indywidualna i prawdziwa

 


Sukces autoprezentacji jest sumą wiedzy, umiejętności z zakresu komunikacji i wewnętrznej determinacji do podjęcia pracy.

====================================================
Uważasz że jest to wartościowy wpis? Udostępnij go dalej – będzie mi niezmiernie miło, gdy skorzysta z niego więcej osób

13 komentarzy:

 1. Wszystko to prawda i wiele poradników na ten temat można znaleźć na rynku- lepszych i gorszych. Bardzo przydatny wpis- taka pigułka.
  Dziś coraz częściej zdarza się tzw. rekrutacja kreatywna, nieco przełamuje schematy. Może idziemy ku nowemu, hmmm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja się jednak zastanawiam, czy rekruterzy prowadząc taką rekrutacje są świadomi i właściwie analizują sytuacje, czy ta REKRUTACJA KREATYWNA wychodzi tak na prawdę z ich nie wiedzy...

   Usuń
 2. dobry spis porad, można jeszcze podać jako lekturę: Mark Leary Wywieranie wrażenia na innych, o sztuce autoprezentacji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, poradników na ten temat jest dużo, a jednak cały czas kandydaci popełniają te same błędy :(

   Usuń
 3. Wiesz, ciekawi mnie, jak postrzegasz postawę "przepraszam, że żyję". Niestety mam z tym problem czasami i wiem, że nie mam powodu, aby się tak zachowywać ale cóż... trudno mi się z tym walczy. Chętnie się dowiem, jakie odczucia wywołuje to u innych ludzi z Twojego punktu widzenia. Interesujący wpis! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety taka postawa aż kusi do wykorzystywania przez innych... Popracuj nad pewnością siebie, nad samoakceptacją :) a postawa ta zniknie raz na zawsze :)

   Usuń
 4. Jak zwykle praktyczne i dobre rady.

  OdpowiedzUsuń
 5. dziękuję, na pewno wykorzystam :)!

  OdpowiedzUsuń